Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-56/05
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-56/05
Data
2005.07.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
homologacja
obniżenie podatku należnego
samochód


Pytanie podatnika
Czy w przypadku braku świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji dot. pojazdu marki MAN o ładowności 5500 kg i liczbie miejsc siedzących 4 można odliczyć całą kwotę podatku VAT od jego zakupu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 04.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tut. Organie w dniu 04.07.2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku naliczonego VAT przy zakupie samochodu ciężarowego marki MAN. Samochód został wyprodukowany w 1995 r. a pierwsza rejestracja miała miejsce za granicą. Spółka zaznacza także, iż nie ma możliwości udowodnienia, że w świadectwie homologacji na przedmiotowy samochód zawarte są dane pozwalające dokonać oceny zgodności zajętego stanowiska z zasadami odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu samochodu Dane dotyczące ładowności i ilości miejsc wynikają z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i dokumentu Fahrzeugbrief i wynoszą 4 miejsca i 5500 kg ładowności.

Zgodnie ze stanowiskiem Spółki obowiązujące w dniu zakupu przedmiotowego samochodu tj. 19.06.2005 r. przepisy w zakresie podatku od towarów i usług dają możliwość obniżenia podatku należnego z tytułu wydatków związanych z zakupem samochodu ciężarowego.

Zasady odliczenia i zwrotu podatku zawarte zostały w Dziale IX (rozdział 1) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) - zwanej w dalszej części ustawą.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w przypadkach i na zasadach podanych w art. 86 ustawy z wyłączeniem przypadków wymienionych w art. 88. W stanie prawnym obowiązującym w dniu zakupu przedmiotowego pojazdu jego właściwa kwalifikacja winna być przeprowadzona na podstawie świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowychoraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niżokreślona według wzoru:
DL = 357 kg + n x 68 kg>br>gdzie:
DL - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwotypodatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatkunależnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcejjednak niż 5 000 zł.

Dopuszczalna ładowność oraz ilość miejsc (siedzeń) , jak wskazano to wcześniej, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Tut. Organ zauważa jednocześnie, iż z ww. przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Obliczona wg ww. wzoru dopuszczalna ładowność dla posiadanego przez Spółkę pojazdu marki MAN przy założeniu ilości miejsc (siedzeń) w ilości 4 wynosi 629 kg. Jeżeli zatem rzeczywiste parametry ww. pojazdu wynoszą n=4 oraz dopuszczalna ładowność odpowiednio 5.500 kg, zgodnie z homologacją dla tego typu pojazdu, to pojazd ten spełnia warunki do obniżenia podatku naliczonego w pełnej wysokości wynikającej z faktury zakupu.

Oznacza to, iż stanowisko Spółki w sprawie wyrażone we wniosku z dnia 04.07.2005 r. jest prawidłowe.

Zaznacza się ponadto, iż na podstawie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz.756) zmieniony został art. 86 (data wejścia w życie 22 sierpnia 2005 r.). W myśl zmienionego przepisu art. 86 ust.3 w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj