Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
V/005-54/B/2005
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
V/005-54/B/2005
Data
2005.11.07



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
edukacja
opodatkowanie
stawki podatku
wystawienie faktury
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokumentowania usług w zakresie konkursów i obozów można wystawić rachunek czy też należy wystawić fakturę VAT z adnotacją zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT?


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Szkoła jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje usługi statutowe w zakresie edukacji. W ramach wykonywanych usług organizuje konkursy i obozy dla uczniów. Sprzedaż na terenie szkoły odbywa się przy użyciu kas fiskalnych. Od zakupów na potrzeby pracowni technologicznych oraz od wszystkich surowców bez względu na końcowe przeznaczenie odliczany jest VAT (trudno to ustalić w momencie zakupu).W dniu 13.10.2005r. strona uzupełniła złożony wniosek stwierdzając, że statut został opracowany na podstawie zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznych przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. Nr 61, poz.624 ze zm.) oraz pozytywnie zaopiniowany przez Radę Rodziców i zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną. Ponadto statut szkoły został potwierdzony za zgodność z prawem przez Kuratora Oświaty. Na podstawie statutu, Szkoła organizuje konkursy a przyjmowane opłaty dotyczą pokrycia kosztów noclegów, wyżywienia, materiałów i surowców. Kosztami tymi obciążani są uczestnicy konkursów. Organizowane obozy (mające na celu podniesienie sprawności fizycznej) oraz konkursy przedmiotowe są działalnością statutową Szkoły i korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem strony, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT, należy wystawić fakturę VAT (sprzedaż zwolniona wykazywana w poz.20 deklaracji VAT-7).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (....)”.
Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ww. ustawy „Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa”.
Uwzględniając powyższą definicję, wykonywane usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg. właściwej stawki podatkowej.
Ponadto należy zauważyć, że w art. 8 ust. 3 ustawodawca postanowił „Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych”.

Oznacza to, że to klasyfikacja decyduje o zakresie przedmiotowym danej usługi i jej przyporządkowania do określonego grupowania, a w konsekwencji o stawce opodatkowania VAT (w razie wątpliwości należy zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi).

W myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT „Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy(... )”.
Obowiązek dokumentowania obrotu dla podatku od towarów i usług fakturą VAT przez podatnika tego podatku określony został w z art. 106 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W myśl ust. 3 tego artykułu, przepis ten stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed dniem wykonania usługi. Fakturę VAT oznaczoną wyrazami „FAKTURA VAT” wystawia czynny podatnik VAT posiadający numer identyfikacji podatkowej, co wynika z § 8 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798).

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposoby i okres ich przechowywania ustawodawca zawarł w rozdziale 4 ww. rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.). W § 9 ust. 7 tego rozporządzenia ustawodawca postanowił „W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku”.
Fakturami VAT dokumentuje się zasadniczo, jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz z uwzględnieniem art. 87 i nast. Ustawy Ordynacja podatkowa.

Reasumując, w myśl powołanych przepisów ustawy o VAT a także przepisów wykonawczych Szkoła będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług dokumentuje obrót wystawiając fakturę VAT. W przypadku świadczenia usług objetych stawką podatkową niższą od stawki podstawowej tj. 22% w fakturze należy przywołać symbol usługi.
Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku VAT, podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Końcowo tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z § 11 ust. 3 powyższego rozporządzenia, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj