Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/198/2005
z 6 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/198/2005
Data
2005.12.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
bilety
świadczenie nieodpłatne
teatr
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Czy od wydawanych bezpłatnych zaproszeń na premierę teatralną i przedstawienie poza premierą należy naliczyć podatek VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku – Białej uznaje stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku, złożonym w tut. urzędzie w dniu 16 listopada 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej naliczania podatku VAT od bezpłatnych zaproszeń na premierę teatralną i przedstawienia sztuki poza premierą, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16 listopada 2005 r. w tut. urzędzie został złożony przez Teatr wniosek o wydanie pisemnej interpretacji o zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. W uzupełnieniu z dnia 21 listopada 2005 r. złożono oświadczenie, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani przed sądem administracyjnym oraz uzupełniono wniosek o własne stanowisko w sprawie.

Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Teatr wydaje bezpłatne zaproszenia na premierę teatralną i przedstawienie sztuki poza premierą. Po nowelizacji ustawy (1 maja 2004 r.) na szkoleniach, w których uczestniczyli pracownicy służb finansowo – księgowych, Teatr spotkał się z interpretacją art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT, że bezwzględnie należy naliczać podatek od bezpłatnych zaproszeń. Teatr podatek naliczał. W związku z powyższym Teatr zwraca się z zapytaniem czy od bezpłatnych zaproszeń na premierę teatralną i przedstawienie sztuki poza premierą należy naliczyć podatek VAT. Zdaniem Teatru zaproszenia bezpłatne nie powinny być objęte podatkiem VAT, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków Teatr zaprasza wybrane osoby w celach reklamy działalności Teatru.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem VAT muszą być spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze ustawa wyraźnie wskazuje, że nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych co prawda nieodpłatnie, ale w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Drugim warunkiem objęcia nieodpłatnych usług podatkiem VAT jest istnienie prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Jeśli usługi nieodpłatne wykonywane są z zamiarem wywarcia dobrego wrażenia na kontrahentach, zbudowania pozytywnego wizerunku, pełnią rolę reklamową czy promocyjną itp., co w krótszym czy dłuższym okresie czasu będzie miało wpływ na obroty podatnika, wówczas mają one związek z prowadzoną działalnością i jako takie nie podlegają opodatkowaniu.

Teatr wydając bezpłatne zaproszenia na premierę teatralną i przedstawienia sztuki zaprasza wybrane osoby w celach reklamy działalności Teatru. Zatem czynności te, mające na celu propagowanie działalności kulturalnej Teatru, będą w istotny sposób wpływać na promocję (reklamę) jego działalności. W istocie działanie takie może potencjalnie wpływać na wysokość obrotów Teatru z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (np. wielkość sprzedaży biletów na dany spektakl). W tej sytuacji należy uznać, że istnieje bezpośredni związek nieodpłatnie wykonanego spektaklu z prowadzonym przedsiębiorstwem (świadczenie usług w zakresie kultury – organizacja spektakli).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wydawanie bezpłatnych zaproszeń na premierę teatralną i przedstawienie sztuki poza premierą ma związek z prowadzoną działalnością. Zatem nie są spełnione przesłanki z art. 8 ust. 2 ustawy, a więc czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2005 r. (uzupełnionym dnia 21 listopada 2005 r.). Zatem należało orzec jak w sentencji.

P O U C Z E N I A

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a §2 cyt. Ordynacji podatkowej). Zgodnie z art. 14b §1 i §2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b §5 Ordynacji. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku – Białej, 43 – 300 Bielsko – Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 §4 i art. 236 §2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj