Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-86/05/KK/1
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-86/05/KK/1
Data
2005.11.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kurs waluty
naliczanie odsetek
różnice kursowe
usługi marketingowe


Pytanie podatnika
Jakie kursy walut powinny być stosowane w przypadku wpływu na rachunek walutowy zapłaty od kontrahenta oraz odsprzedaży waluty zgromadzonej na tym rachunku bankowym, aby ustalone różnice były uznawane przez prawo podatkowe.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki (wpływ do tut. Urzędu dnia 09.09.2005 r.), uzupełnionego pismami z dnia 20.09.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 21.09.2005 r.), z dnia 12.10.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 14.10.2005 r.) oraz z dnia 18.11.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 21.11.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. jakie kursy walut powinny być stosowane w przypadku wpływu na rachunek walutowy zapłaty od kontrahenta oraz odsprzedaży waluty zgromadzonej na tym rachunku bankowym, aby ustalone różnice były uznawane przez prawo podatkowe, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi dostarczania danych oraz usługi marketingowe. Za świadczone usługi wystawia swoim kontrahentom faktury. Należności wyrażone są w walucie obcej. Następnie Spółka otrzymuje zapłatę na walutowy rachunek bankowy. Do określenia kursu z dnia wystawienia faktury Strona stosuje średni kurs waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Natomiast do określenia kursu z dnia faktycznego otrzymania zapłaty stosowany jest kurs kupna waluty ustalony przez bank, z którego usług korzysta Spółka, z dnia otrzymania zapłaty. Spółka powołuje się przy tym na art. 12 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).
Analizując przedstawiony przez Stronę stan faktyczny, stwierdzić należy, że jej postępowanie w tej sprawie jest prawidłowe, jednakże jako podstawę prawną swojego działania powołuje ona nieprawidłowe przepisy. Art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych statuuje ogólną zasadę przeliczania na złotówki walut obcych. Natomiast art. 12 ust. 2a wspomnianej ustawy dotyczy różnic kursowych od środków własnych. Jeżeli chodzi o różnice kursowe związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą to zastosowanie znajdzie w tym wypadku art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli przychody z działalności gospodarczej wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem ich faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania średniego kursu ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. W związku z powyższym postępowanie Spółki w tym wypadku jest prawidłowe, przy czym w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 12 ust. 3 ww. ustawy, a nie art. 12 ust. 2 i 2a tej ustawy.
W Spółce występuje też inna sytuacja. Na jej rachunek walutowy, oprócz zapłaty od kontrahentów za wykonane dostawy i usługi, wpływają także na koniec każdego miesiąca odsetki naliczone przez bank od zgromadzonych na tym rachunku dewiz. Następnie na żądanie Strony część środków dewizowych zostaje odsprzedana bankowi i przekazana na rachunek złotówkowy. Do przeliczenia stosowany jest prze Spółkę kurs kupna waluty ogłaszany przez bank, z którego usług korzysta Spółka, na dzień przekazania środków na rachunek złotówkowy. Kurs ten porównywany jest z kursem kupna walut z dnia ich otrzymania (z dnia zapłaty należności przez kontrahenta, naliczenia odsetek bankowych).
Naczelnik tut. Urzędu potwierdza, iż w tym przypadku chodzi o przychody z tytułu różnic kursowych od środków własnych. Zastosowanie znajdzie więc art. 12 ust 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychody takie ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Stwierdzić należy, że postępowanie Spółki jest całkowicie zgodne z dyspozycją wspomnianego artykułu.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

1. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów skarbowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).
2. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj