Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-96/37782/05/12015/151/CzW
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-96/37782/05/12015/151/CzW
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
adwokat
obowiązek składania deklaracji
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
Czy usługi udzielania pomocy prawnej z urzędu, w sytuacji gdzie wynagrodzenia zostały zasądzone na rzecz podatnika przed 01.5.2004 r. a ich wypłata ma miejsce po 1.05.2004 r., podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika

- jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Podatnik prowadził kancelarię adwokacką do końca kwietnia 2004 r.oraz na zlecenie Sądu świadczył usługi w zakresie udzielania pomocy prawnej z urzędu. Wynagrodzenia za tzw. "urzędówki" zostały zasądzone na rzecz podatnika przed01.05.2004 r. Natomiast obecnie ma miejsce uprawomocnienie orzeczeń sądowych w tych sprawach.Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą, w zakresie kancelarii adwokackiej, prowadzoną na własny rachunek z dniem 30.04.2004 r.

Zapytanie Podatnika :

Czy, w związku z tym, iż od 01.05.2004 r. usługi udzielania pomocy prawnej z urzędu zostały objęte podatkiem od towarów i usług, jest obowiązek jego naliczenia od zasądzonego do końca kwietnia 2004 r. wynagrodzenia za obronę z urzędu.

Zdaniem Podatnika :

Prawo podatkowe nie może działać wstecz dlatego też w opisanej sytuacji nie powstaje obowiązku naliczenia podatku VAT .

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze ( Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zmianami ) wynika, iż koszty nieopłaconej przez klienta pomocy prawnej udzielonej z urzędu, ponosi Skarb Państwa, natomiast podstawą do dokonania wypłaty dla adwokata jest wyrok sądu. określający m.in. wysokość kosztów procesu, w tym koszty zasądzone dla adwokata.

W stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2004 r.

W myśl § 67 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zmianami ) zwolnione zostały od podatku od towarów i usług usługi adwokackie i radcowskie dotyczące spraw cywilnych i karnych prowadzonych z urzędu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami ) obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wydania ( dostarczenia ), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6 b i art. 35 ust. 2 a-6.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r. usługi adwokackie w zakresie świadczenia pomocy prawnej z urzędu nie podlegają wyłączeniu z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ), gdyż nie jest spełniony warunek odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności( tj. sądu) za ich wykonanie przez zleceniobiorcę, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy.

W przypadku podatnika wynagrodzenia za usługi udzielania pomocy prawnej z urzędu zostały zasądzone do końca kwietnia 2004 r. zatem - zdaniem tutejszego urzędu- przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie ww. przepisów rozporządzenia obowiązującego do 30.04.2004 r. mimo. że wynagrodzenia z tego tytułu zostały wypłacone po 01.05.2004 r.


Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu taktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika; inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj