Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-44/05
z 7 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-44/05
Data
2005.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
przedsiębiorstwa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki


Pytanie podatnika
Czy w związku z wniesieniem w całości Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w którym część nieruchomości jest własnością wspólną małżeńską nie ustala się dochodu na dzień likwidacji wnoszonego do spółki przedsiębiorstwa.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ - Naczelnik Urzędu Skarbowego w .......... stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14.10.2005r /data wpływu 20.10.2005r/ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące nie ustalania dochodu na dzień likwidacji przedsiębiorstwa wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 20.10.2005r do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ........ wpłynął wniosek z dnia 14.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej zapytania czy należy ustalić dochód na dzień likwidacji przedsiębiorstwa wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w skład którego wchodzą m.in. nieruchomości będące własnością podatnika i jego małżonki.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko w zakresie piekarstwa, cukiernictwa, handlu detalicznego oraz działalności gastronomicznej opodatkowaną na zasadach ogólnych, prowadząc dokumentację podatkową w formie ksiąg rachunkowych. W skład przedsiębiorstwa wchodzą między innymi nieruchomości będące własnością podatnika i jego małżonki nabyte w trakcie małżeństwa, stanowiące środki trwałe, od których naliczane są odpisy amortyzacyjne.
W/w przedsiębiorstwo podatnik zamierza wnieść w całości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Pytanie podatnika:
Czy w związku z wniesieniem w całości Przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w którym część nieruchomości jest własnością wspólną małżeńską nie ustala się dochodu na dzień likwidacji wnoszonego do spółki przedsiębiorstwa.
Stanowisko wnioskodawcy:
Podatnik uważa, że w związku z wniesieniem Przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w którym część nieruchomości jest własnością wspólną małżeńską nie ustala się dochodu na dzień likwidacji wnoszonego do spółki przedsiębiorstwa.

Dokonując analizy stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:
Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) przedsiębiorstwo odpowiada pojęciu przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
W myśl art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić również inne elementy niż wyżej wymienione, a niektóre z wymienionych elementów mogą nie wystąpić.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być przedsiębiorstwo - art. 158 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Bez znaczenia jest, w jakiej formie prawnej prowadzone jest przedsiębiorstwo, zaś stroną biorącą udział w czynności prawnej jaką jest wnoszenie aportów mogą być jako wnoszący osoby fizyczne, w tym tworzące spółki nie mające osobowości prawnej, współwłaściciele lub małżonkowie posiadający wspólność majątkową.

Stosownie do przepisu art. 24 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.


Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

W świetle powyższego nie ustala się dochodu na dzień likwidacji przedsiębiorstwa jeżeli podatnik (osoba fizyczna) wnosi w formie aportu do Spółki z o.o. składniki objęte remanentem.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że do Spółki z o. o. wnosi Pan całe przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą nie tylko towary, materiały, wyposażenie ale również środki trwałe. Nieruchomości są współwłasnością Pana i żony. Zostały one przez Pana włączone do prowadzonej działalności gospodarczej, ujęte w ewidencji środków trwałych, dokonywane są odpisy amortyzacyjne od całej ich wartości, dlatego też stanowią w całości Pana przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym wyjaśnia się, że wniesienie przedsiębiorstwa aportem do Spółki z o.o. nie rodzi skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z przepisem art. 21 ust.1 pkt 109 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ponieważ do spółki kapitałowej ma być wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, to na dzień objęcia udziałów nie powstanie żaden obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nominalna wartość udziałów w takim przypadku stanowi dla obejmującego przychód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przychód podlegający opodatkowaniu powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj