Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PDFN/415-20/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFN/415-20/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa
kasa mieszkaniowa
oszczędności
spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Przeznaczenie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na cel zgodny z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie wskazany w umowie o kredyt kontraktowy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie a dotyczącej poszerzenia umowy o kredyt kontraktowy o dodatkowy cel, w związku z systematycznym gromadzeniem oszczędności w kasie mieszkaniowej jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 06.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (ustawy jak wyżej) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że zawarł Pan umowę o kredyt kontraktowy w dniu 23.11.2001r. z Kasą Mieszkaniową Banku Przemysłowo-Handlowego SA w Krakowie, w której zobowiązuje się Pan do wpłacania zadeklarowanych rat w okresie od 23.11.2001 r. do 31.10.2004 r. z przeznaczeniem na:

    -uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem, czy możliwe jest przeznaczenie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na cel, ale zgodny z ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 - jeżeli aneksem do umowy, cele na jakie zobowiązuje się Pan przeznaczyć zostały poszerzone o dodatkowy zapis:

    -„uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
    - nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być poołożony lokal mieszkalny posiadacza rachunku".

Problem ten reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zmianami) w art. 27a ust. 1 pkt 2, który stwierdza jednoznacznie, że podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Ponadto art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 z późn. zm.), stanowi iż podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności, wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 Nr 98, poz. 1070 ze zmianami).

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielania po upływie tego okresu długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Z powyższej definicji umowy o kredyt kontraktowy wynika jednoznacznie, że celem systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie w ten sposób zgromadzonych oszczędności wraz z kredytem na wskazane w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa.... cele mieszkaniowe.

Nadmienia się, że cele, na jakie można przeznaczyć oszczędności według tej ustawy są szersze niż cele objęte dużą ulgą w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2002 r. (art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, celami mieszkaniowymi, o których mowa w ust. 1 są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

    1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
    2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa do odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
    3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2 za wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
    4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
    5. nabycie działki budowlanej lub części pod budowę budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania ustalonego w umowie o kredyt kontraktowy muszą być wydane do końca tego roku, w którym zostały wycofane.

Powołany wyżej przepis, wymieniający cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej ogranicza podatnika jedynie do konieczności zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zatem przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na:

    - „uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
    - nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny posiadacza rachunku"

stanowi cel objęty zakresem art. 8 ut. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Wydatkowanie pieniędzy na w/w cel do końca roku podatkowego, w którym zostały wycofane, nie powoduje utraty prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy stwierdza, że zawarcie aneksu do umowy po dniu 31.12.2001 r. wprowadzającego zmianę warunków systematycznego oszczędzania w zakresie rozszerzenia celu przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (cytowanej ustawy jak wyżej), nie pozbawia Pana prawa do zmniejszenia podatku na podstawie wyżej powołanych przepisów.

Dodatkowo zauważa się, że poszerzenie umowy o kredyt kontraktowy o dane personalne drugiej osoby tj. żony (§1 aneksu umowy) nie mają żadnego wpływu na możliwość korzystania z ulgi podatkowej tej osoby, ponieważ w pierwotnej umowie strona ta nie figurowała i w związku z likwidacją ulgi podatkowej nie może z niej korzystać po dniu 01.01.2002 r.

Tak więc, stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 06.10.2005 r. jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku tj. dnia 06.10.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj