Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/1/443-86/05
z 16 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/1/443-86/05
Data
2005.11.16



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
likwidacja działalności
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Jak w zakresie podatku od towarów i usług należy opodatkować towary pozostałe na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez żonę.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatników o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania towarów pozostałych po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnicy zwrócili się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatniczka prowadzi wspólnie z mężem działalność gospodarczą jako spółka małżeńska przy czym na potrzeby podatku od towarów i usług podatnikiem jest wyłącznie żona. Ze względu na obowiązujące przepisy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nakazujące przedsiębiorcom dokonanie zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej poprzez dodanie numerów PKD małżonkowie od dnia 06.06.2005r. uzyskali dwa oddzielne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej.

W związku z tym, iż zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów wydanie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej ma znaczenie wyłącznie natury formalnej małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w niezmienionej formie tj. w zakresie podatku od towarów i usług podatnikiem jest żona natomiast w zakresie podatku dochodowego dochody małżonkowie rozliczają dzieląc je po 50%. Obecnie jednak chcą, aby działalność gospodarcza była prowadzona wyłącznie przez małżonka.

Treść zapytania i stanowisko podatnika

Jak w zakresie podatku od towarów i usług należy opodatkować towary pozostałe na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez żonę.

Zdaniem podatnika na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług, każdy z małżonków jest właścicielem połowy majątku tj. towarów oraz środków trwałych. W związku z tym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wyłącznie 50% wartości towarów posiadanych przez żonę na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielną działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 96 ust. 6 cyt. wyżej ustawy jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Odnosząc powyższy stan prawny do stanu faktycznego stwierdzić należy, iż małżonek, który dokonał rejestracji w podatku od towarów i usług jest zobowiązany do wypełniania wszelkich obowiązków jak również korzystania z uprawnień jakie nakłada ustawa o podatku od towarów i usług. Dotyczy to między innymi składania deklaracji dla podatku od towarów i usług, wystawiania faktur, dokonywania odliczeń podatku z faktur potwierdzających dokonane zakupy, w których podawany jest NIP żony jako numer identyfikacyjny zarówno sprzedawcy jak i nabywcy.

Również w przypadku zaprzestania działalności przez małżonka zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług podatnik ten zobowiązany jest do wykonania obowiązku określonego w art. 14 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 cyt. wyżej ustawy przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z ust. 5 cyt. wyżej art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani:

  1. sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz
  2. zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

Zgodnie z art. 14 ust. 8 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10.

W związku z powyższym zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez żonę, zgodnie z powołanym powyżej art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, wiąże się z koniecznością sporządzenia spisu z natury i opodatkowania posiadanych przez dotychczas prowadzącego działalność gospodarczą małżonka (żonę) towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy i w stosunku do których przysługiwało podatnikowi (żonie) prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W świetle powyższego w zakresie podatku od towarów i usług brak jest podstaw do uznania, aby w przypadku zaprzestania prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej przez małżonków i następnie prowadzenia tej działalności tylko przez jednego z nich możliwe było opodatkowanie podatkiem od towarów i usług 50% wartości towarów pozostałych na dzień zaprzestania działalności przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą. A zatem żona będąca podatnikiem podatku od towarów i usług jest zobowiązana do opodatkowania należnym podatkiem całej wartości posiadanych na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj