Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PP-III-440-PZ/134/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-III-440-PZ/134/05
Data
2005.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek usługowy
budynek używany
sprzedaż budynków
wspólność


Pytanie podatnika
dotyczy zwolnienia z podatku VAT sprzedaży używanego budynku


Pismem z dnia 23 listopada 2005r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny , z którego wynika , że Podatnik od września 1994r. jest współwłaścicielem budynku handlowo-biurowego z udziałem 49% w całości, a drugim współwłaścicielem jest brat z udziałem 51% w całości. Budynek powstał w 1899 roku i od 1922 roku jest cały czas własnością rodziny. W roku 1995 został dokonany ze środków kredytowych remont kapitalny budynku oraz zmiana przeznaczenia na handlowo-biurowy a wartość remontu przekroczyła 30% wartości początkowej w/w obiektu. Podatnik podaje, że w związku z tym ,iż od 1994r. jest podatnikiem podatku VAT obniżała podatek należny o podatek naliczony od wydatków remontowych. Od kwietnia 1996r. czerpane są pożytki z dzierżawy powierzchni handlowo-biurowej , a pobierany czynsz jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

Zdaniem wnioskodawcy z przepisu art.43 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolnienia od podatku przy sprzedaży używanych budynków , budowli lub ich części nie stosuje się , jeżeli podatnik przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania poniósł wydatki na ich ulepszenie w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej , a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Podatnik stwierdza ,iż w związku z tym , że użytkuje ten budynek od kwietnia 1996r. do działalności opodatkowanej , czyli w okresie dłuższym niż 5 lat , to sprzedaż budynku może korzystać ze zwolnienia z podatku bez względu na wysokość i termin w którym nakłady ulepszające były dokonane - zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy .

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa informuję:

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt 10 , pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu , dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W art.43 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy zdefiniowano towary używane jako budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat . Jednocześnie zgodnie z treścią art. 43 ust.6 powołanej ustawy zwolnienia , o którym mowa w ust.1 pkt 2 , nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pk1 , jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie , w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej , a podatnik :

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków ;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że nie przysługiwało Stronie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tej nieruchomości , a od końca roku w którym zakończono budowę minęło 5 lat , zatem budynek posiada status towaru używanego .

Podatnikowi przysługuje zwolnienie od podatku z tytułu dostawy towaru używanego, gdyż pomimo faktu poniesienia wydatków na ulepszenie budynku przekraczających 30% wartości początkowej , budynek był użytkowany przez okres dłuższy niż 5 lat.

Zatem na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 powołanej ustawy sprzedaż przedmiotowego budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług .

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku , zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj