Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-786/12-2/JW
z 15 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-786/12-2/JW
Data
2012.10.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
działki
podatnik podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy sprzedaż działek będzie podlegać w całości opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 23%, a także w zakresie sprzedaży udziału we współwłasności działek ? W przypadku uznania, że transakcje sprzedaży nieruchomości będą w całości podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 23%, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, a lub prawo do zwrotu nadwyżki takiego podatku naliczonego nad należnym ?



Wniosek ORD-IN 612 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2012 r. (data wpływu 16.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabywanych nieruchomości podatkiem VAT oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabywanych nieruchomości podatkiem VAT oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, zarejestrowaną jako podatnik czynny VAT.

Wnioskodawca zamierza nabyć w drodze umowy sprzedaży następujące nieruchomości (nazywane dalej łącznie również Nieruchomościami):

  1. Nieruchomość położona w województwie m., w powiecie g., w gminie G. M., w miejscowości K. S., która stanowi działkę 112/1 z obrębu, o powierzchni 3,2200 ha. Sąd Rejonowy w G. prowadzi dla tej nieruchomości księgę wieczystą Kw nr XX (dalej: Działka A).

Działka A wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego pani J. Z. i pana K. Z. (dalej również jako: Sprzedający A). Działka A została nabyta przez Sprzedających A od Spółdzielni P. R. „R.” z siedzibą w Ch. (dalej: Spółdzielnia) na podstawie umowy sprzedaży z dnia 11 sierpnia 1999 roku. Działka A została wniesiona przez pana K. Z. jako wkład gruntowy do Spółdzielni, w związku z czym Spółdzielni przysługiwało ustawowe prawo pierwokupu nieruchomości.

W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, Działka A stanowi częściowo teren strefy oznaczonej na rysunku planu symbolem U/UT (teren usług - wielofunkcyjnego parku rozrywki), a w pozostałej części stanowi teren strefy 2UB/U (teren usług, biur), co oznacza, że stanowi ona teren przeznaczony pod zabudowę.

Sprzedający A nie posiadali ani nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego. Nie dokonywali oni również sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności.

Pan K. Z. jest członkiem Spółdzielni i otrzymywał wynagrodzenie z tytułu wniesienia Działki A do Spółdzielni, zgodnie z jej statutem. Poza tym, otrzymywał też wynagrodzenie za pracę w Spółdzielni w formie udziału w podziale dochodów Spółdzielni. Pani J. Z. nie otrzymywała żadnych korzyści ze Spółdzielni, w związku z wniesieniem Działki A do Spółdzielni, poza faktem, że ww. wynagrodzenia pana K. Z. wchodziły do majątku wspólnego Sprzedających A.

W związku z planowaną sprzedażą Działki A Sprzedający A - każde z osobna - wystąpili z wnioskami o interpretacje podatkowe dotyczące skutków planowanej sprzedaży na gruncie podatku od towarów i usług (VAT). Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził w interpretacji z 24 listopada 2011 r. (sygn. IPPP1/443-1242/11-6/AW), że pani J. Z. nie będzie podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży Działki A. Jednocześnie, w interpretacji z 23 listopada 2011 r. (sygn. IPPP1/443-1238/11-6/AW), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że pan K. Z. będzie podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży Działki A, ponieważ Działka A była wykorzystywana przez niego w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Sprzedający A nie zgadzają się z poglądem, że w związku ze sprzedażą Działki A, pan K. Z. będzie działać jako podatnik VAT. Niemniej jednak, Sprzedający A zamierzają zastosować się do otrzymanych interpretacji. W związku z tym, Sprzedający A potraktują sprzedaż Działki A w całości (tj. także w części dotyczącej udziału pani J. Z. we współwłasności łącznej Działki A) jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki 23%, ponieważ cała Działka A była wniesiona przez pana K. Z. do Spółdzielni i cała Działka A była w sposób ciągły wykorzystywana do celów zarobkowych. Dlatego też, w związku ze sprzedażą Działki A i przed dniem jej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy, pan K. Z. złoży we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. W związku ze sprzedażą Działki A, pan K. Z. działając jako podatnik VAT wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT, w której naliczy należny podatek VAT według stawki 23% od całej ceny netto ustalonej z Wnioskodawcą za Działkę A, tj. także od ceny przypadającej proporcjonalnie na udział pani J. Z. we współwłasności łącznej Działki A.

  1. Nieruchomość położona w województwie m., w powiecie g., w gminie G., w miejscowości K. S., która stanowi działkę 103, o powierzchni 6,1900 ha. Sąd Rejonowy w G. prowadzi dla tej nieruchomości księgę wieczystą Kw nr YY (dalej: Działka B).

Działka B wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego pani J. P. i pana W. P. (dalej również jako: Sprzedający B). Działka B została nabyta przez Sprzedających B od Spółdzielni na podstawie umowy sprzedaży z dnia z 22 października 1999 roku. Działka B została wniesiona przez pana W. P. jako wkład gruntowy do Spółdzielni, w związku z czym Spółdzielni przysługiwało ustawowe prawo pierwokupu nieruchomości.

W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, Działka B stanowi teren strefy oznaczonej na rysunku planu symbolem U/UT (teren usług - wielofunkcyjnego parku rozrywki), co oznacza że stanowi ona teren przeznaczony pod zabudowę.

Sprzedający B nie posiadali i nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego. Nie dokonywali oni również sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności.

Pan W. P. jest członkiem Spółdzielni i otrzymywał wynagrodzenie z tytułu wniesienia Działki B do Spółdzielni, zgodnie z jej statutem. Poza tym, otrzymywał też wynagrodzenie za pracę w formie udziału w podziale dochodu Spółdzielni. Pani J. P. nie otrzymywała żadnych korzyści w związku z wniesieniem przez pana W. P. Działki B do Spółdzielni, poza faktem, że ww. wynagrodzenie pana W. P. wchodziło do majątku wspólnego Sprzedających B.

W związku z planowaną sprzedażą Działki B Sprzedający B - każde z osobna - wystąpili z wnioskami o interpretacje podatkowe dotyczące skutków planowanej sprzedaży na gruncie podatku od towarów i usług (VAT). Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził w interpretacji z 24 listopada 2011 r. (sygn. IPPP1/443-1239/11-6/IGo), że pani J. P. nie będzie podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży Działki B. Jednocześnie, w interpretacji z 23 listopada 2011 r. (sygn. IPPP1/443-1237/11-6/IGo), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że pan W. P. będzie podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży Działki B, ponieważ Działka B była wykorzystywana przez niego w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Sprzedający B nie zgadzają się ze poglądem, że w związku ze sprzedażą Działki B, pan W. P. będzie działać jako podatnik VAT, Niemniej jednak, Sprzedający B zamierzają zastosować się do otrzymanych interpretacji. W związku z tym, Sprzedający B potraktują sprzedaż Działki B w całości (tj. także w części dotyczącej udziału pani J. P. we współwłasności łącznej Działki B) jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki 23%, ponieważ cała Działka B była wniesiona przez pana W. P. do Spółdzielni i cała Działka B była w sposób ciągły wykorzystywana do celów zarobkowych. Dlatego też, w związku ze sprzedażą Działki B i przed dniem jej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy, pan W. P. złoży we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. W związku ze sprzedażą Działki B, pan W. P. działając jako podatnik VAT wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT, w której naliczy należny podatek VAT według stawki 23% od całej ceny netto ustalonej z Wnioskodawcą za Działkę B, tj. także od ceny przypadającej proporcjonalnie na udział pani J. P. we współwłasności łącznej Działki B.

Wnioskodawca nabywa Nieruchomości w celu zrealizowania na nich przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na budowie parku rozrywki, będącego kompleksem rekreacyjno – gastronomiczno – sportowo – wypoczynkowym. Wnioskodawca będzie zatem wykorzystywał Nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Teren pod inwestycję, w tym Nieruchomości, został wybrany przez Wnioskodawcę ze względu na spełnianie przez te tereny wszystkich wymagań do realizacji inwestycji, w tym w zakresie dogodności położenia odpowiedniej pobliskiej infrastruktury drogowej. Sprzedający A i B nie podejmowali aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami mających na celu sprzedaż Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy. Inicjatywa w tym zakresie należała do Wnioskodawcy.

Należy podkreślić, że kwestia prawidłowego opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem VAT ma bezpośrednie przełożenie na sytuację podatkową Wnioskodawcy (np. ewentualne prawo od odliczenia podatku naliczonego zapłaconego w związku z nabyciem Nieruchomości).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż Wnioskodawcy Działki A przez Sprzedających A oraz sprzedaż Wnioskodawcy Działki B przez Sprzedających B będą podlegać w całości opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 23%, także w zakresie sprzedaży udziału we współwłasności Działki A i Działki B przez odpowiednio panią Z. i panią P....
  2. W przypadku uznania, że przedstawione transakcje sprzedaży Nieruchomości będą w całości podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 23%, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych odpowiednio przez pana Z. (Działka A) i pana P. (Działka B), (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), a lub prawo do zwrotu nadwyżki takiego podatku naliczonego nad należnym (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT)...

Zdaniem Wnioskodawcy,

  1. W związku z zastosowaniem się Sprzedających A i B do otrzymanych interpretacji indywidualnych, sprzedaż Działki A oraz sprzedaż Działki B będą podlegać w całości opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 23%.
  2. Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem Działki A i Działki B, a wynikającego z faktur VAT wystawionych przez odpowiednio pana Z. i pana P., także w części w jakiej sprzedaż Działki A i Działki B została opodatkowana w odniesieniu do udziałów pani Z. i pani P. we współwłasności łącznej odpowiednio Działki A i Działki B. W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego Wnioskodawcy będzie w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego (nawet jeśli podatek należny będzie wynosić 0), Wnioskodawca będzie mieć prawo do zwrotu takiej nadwyżki na rachunek bankowy lub jej przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe.

Uzasadnienie

Ad. 1

W celu określenia skutków, jakie w zakresie podatku VAT wywołała sprzedaż Wnioskodawcy Działki A przez Sprzedających A oraz sprzedaż Działki B przez Sprzedających B (dalej również jako Sprzedający), należy w pierwszej kolejności ustalić czy Sprzedający posiadali status podatników VAT w związku z taką sprzedażą.

Ustalenie dla celów VAT statusu osób fizycznych dokonujących dostaw nieruchomości gruntowych rodzi wiele wątpliwości ze względu na niejasną definicję działalności gospodarczej w ustawie o VAT. Efektem tych wątpliwości jest szereg interpretacji wydawanych przez organy podatkowe, jak i wyroki wydawane przez sądy administracyjne. Co istotne w ostatnim czasie kwestia ta była również przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Istniejące wątpliwości powodują konieczność zabezpieczania pozycji podatkowej stron transakcji sprzedaży nieruchomości, w tym nieruchomości rolnych, poprzez uzyskiwanie interpretacji indywidualnych.

Ad. 2

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT. Stosownie do art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku następuje, co do zasady, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, z zastrzeżeniem przepisu art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, który przewiduje możliwość zwrotu różnicy podatku na wniosek podatnika w terminie 25 dni, w przypadku gdy są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Z ww. przepisów ustawy o VAT jasno wynika, że podmiotem, który ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wskazanych w art. 86 ustawy o VAT lub do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na zasadach wskazanych w art. 87 ustawy o VAT, jest podatnik VAT w rozumieniu ustawy o VAT. Prawo do odliczenia podatku naliczonego lub do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przysługuje w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca jest podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy o VAT. Co więcej, Wnioskodawca dokonuje i będzie dokonywał w Polsce czynności, które są czynnościami opodatkowanymi. W celu dokonywania tych czynności Wnioskodawca dokona nabycia m.in. Działki A i Działki B.

W związku z tym podatek VAT wynikający z faktur VAT wystawionych przez pana Z. i pana P. będzie w całości stanowić dla Wnioskodawcy podatek naliczony. Wnioskodawca ma prawo do obniżenia swojego podatku należnego o cały wspomniany podatek naliczony lub w przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (nawet jeśli podatek należny będzie wynosić 0), do zwrotu takiej nadwyżki na rachunek bankowy lub jej przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z uwagi na powyższe uregulowania, sprzedaż gruntu jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ustawodawca zwolnił od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług w art. 43 ust. 1 pkt 9 posługuje się kryterium przeznaczenia terenu.

Celem określenia czy dany grunt jest przeznaczony pod zabudowę należy się odwołać do przepisów zawartych w ustawie z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 647), regulującej w myśl art. 1 ust. 1 pkt 1, zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, ustawa określa zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy przyjmując ład przestrzenny i zrównoważony rozwój za podstawę tych działań.

Natomiast art. 4 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zatem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określa się obowiązkowo przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania. Tak więc charakter danego terenu wyznacza plan miejscowy. Tam należy szukać wyjaśnienia, czy przedmiotem transakcji jest teren budowlany, czy też szerzej – przeznaczony pod zabudowę.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy, określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu (…).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć w drodze umowy sprzedaży dwie nieruchomości: Działkę A i Działkę B.

Pierwsza nieruchomość - Działka A położona w miejscowości K. S., stanowi działkę 112/1, o powierzchni 3,2200 ha. Działka A wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego pani J. Z. i pana K. Z. – dalej Sprzedający A. Działka A została nabyta przez Sprzedających A od Spółdzielni P. R. „R.” na podstawie umowy sprzedaży. Działka A została wniesiona przez pana K. Z. jako wkład gruntowy do Spółdzielni, w związku z czym Spółdzielni przysługiwało ustawowe prawo pierwokupu nieruchomości.

W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, Działka A stanowi częściowo teren strefy oznaczonej na rysunku planu symbolem U/UT (teren usług - wielofunkcyjnego parku rozrywki), a w pozostałej części stanowi teren strefy 2UB/U (teren usług, biur), co oznacza, że stanowi ona teren przeznaczony pod zabudowę. Sprzedający A nie posiadali ani nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego. Nie dokonywali oni również sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności.

Pan K. Z. jest członkiem Spółdzielni i otrzymywał wynagrodzenie z tytułu wniesienia Działki A do Spółdzielni, zgodnie z jej statutem. Poza tym, otrzymywał też wynagrodzenie za pracę w Spółdzielni w formie udziału w podziale dochodów Spółdzielni. Pani J. Z. nie otrzymywała żadnych korzyści ze Spółdzielni, w związku z wniesieniem Działki A do Spółdzielni, poza faktem, że ww. wynagrodzenia pana K. Z. wchodziły do majątku wspólnego Sprzedających A.

Sprzedający A potraktują sprzedaż Działki A w całości (tj. także w części dotyczącej udziału pani J. Z. we współwłasności łącznej Działki A) jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki 23%, ponieważ cała Działka A była wniesiona przez pana K. Z. do Spółdzielni i cała Działka A była w sposób ciągły wykorzystywana do celów zarobkowych. Dlatego też, w związku ze sprzedażą Działki A przed dniem jej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy, pan K. Z. złoży we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. W związku ze sprzedażą Działki A, pan K. Z. działając jako podatnik VAT wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT, w której naliczy należny podatek VAT według stawki 23% od całej ceny netto ustalonej z Wnioskodawcą za Działkę A, tj. także od ceny przypadającej proporcjonalnie na udział pani J. Z. we współwłasności łącznej Działki A.

Natomiast druga nieruchomość - Działka B położona w miejscowości K. S., stanowi działkę 103, o powierzchni 6,1900 ha. Działka B wchodzi w skład wspólnego majątku małżeńskiego pani J. P. i pana W. P. - dalej Sprzedający B. Działka B została nabyta przez Sprzedających B od Spółdzielni na podstawie umowy sprzedaży. Działka B została wniesiona przez pana W. P. jako wkład gruntowy do Spółdzielni, w związku z czym Spółdzielni przysługiwało ustawowe prawo pierwokupu nieruchomości. W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, Działka B stanowi teren strefy oznaczonej na rysunku planu symbolem U/UT (teren usług - wielofunkcyjnego parku rozrywki), co oznacza że stanowi ona teren przeznaczony pod zabudowę. Sprzedający B nie posiadali i nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego. Nie dokonywali oni również sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności. Pan W. P. jest członkiem Spółdzielni i otrzymywał wynagrodzenie z tytułu wniesienia Działki B do Spółdzielni, zgodnie z jej statutem. Poza tym, otrzymywał też wynagrodzenie za pracę w formie udziału w podziale dochodu Spółdzielni. Pani J. P. nie otrzymywała żadnych korzyści w związku z wniesieniem przez pana W. P. Działki B do Spółdzielni, poza faktem, że ww. wynagrodzenie pana W. P. wchodziło do majątku wspólnego Sprzedających B.

Sprzedający B potraktują sprzedaż Działki B w całości (tj. także w części dotyczącej udziału pani J. P. we współwłasności łącznej Działki B) jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki 23%, ponieważ cała Działka B była wniesiona przez pana W. P. do Spółdzielni i cała Działka B była w sposób ciągły wykorzystywana do celów zarobkowych. Dlatego też, w związku ze sprzedażą Działki B przed dniem jej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy, pan W. P. złoży we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. W związku ze sprzedażą Działki B, pan W. P. działając jako podatnik VAT wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT, w której naliczy należny podatek VAT według stawki 23% od całej ceny netto ustalonej z Wnioskodawcą za Działkę B, tj. także od ceny przypadającej proporcjonalnie na udział pani J. P. we współwłasności łącznej Działki B.

Sprzedający A i B nie podejmowali aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami mających na celu sprzedaż Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy. Inicjatywa w tym zakresie należała do Wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że sprzedaż Działki A przez Sprzedających A oraz sprzedaż Działki B przez Sprzedających B będą w całości podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem jak wskazał Wnioskodawca przedmiotowy grunt był wykorzystywany do celów zarobkowych w sposób ciągły (wniesienie do Spółdzielni). Zatem, prawidłowym będzie, że Sprzedający A i B - pan K. Z. oraz pan W. P. przed dniem sprzedaży Działki A i Działki B na rzecz Wnioskodawcy, złożą we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Wobec tego w dniu sprzedaży przedmiotowych działek Wnioskodawcy, Sprzedający A i B będą zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Z treści wnioski wynika, że przedmiotowe działki zarówno Działka A jak i Działka B stanowią teren strefy oznaczonej symbolem U/UT - teren usług - wielofunkcyjnego parku rozrywki, a w pozostałej części tj. część Działka A stanowi teren strefy 2UB/U - teren usług, biur. Wobec tego stanowią teren przeznaczony pod zabudowę. W związku z powyższym dostawa przedmiotowych Działek A i B nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem zgodnie z tym co zostało wskazane w opisie sprawy stanowią one grunt przeznaczony pod zabudowę.

Reasumując, sprzedaż Działki A i Działki B przez Sprzedających A i B na rzecz Wnioskodawcy będzie dokonana przez zarejestrowanych czynnych podatników podatku VAT oraz będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką podstawową tj. 23%.

Ad. 2

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca nabywa Nieruchomości w celu zrealizowania na nich przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego na budowie parku rozrywki, będącego kompleksem rekreacyjno – gastronomiczno – sportowo – wypoczynkowym. Wnioskodawca będzie zatem wykorzystywał Nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Teren pod inwestycję, w tym Nieruchomości, został wybrany przez Wnioskodawcę ze względu na spełnianie przez te tereny wszystkich wymagań do realizacji inwestycji, w tym w zakresie dogodności położenia odpowiedniej pobliskiej infrastruktury drogowej.

Ponadto nie zachodzą negatywne przesłanki, określone w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy w odniesieniu do nabywanych przez Wnioskodawcę nieruchomości tj. Działki A i Działki B, bowiem nabywane przez Wnioskodawcę nieruchomości kupowane będą od zarejestrowanych czynnych podatników podatku VAT oraz opodatkowane będą podstawową stawką podatku od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że Wnioskodawcy stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez pana K. Z. oraz pana W. P.. Bowiem zostały spełnione podstawowe warunki uprawniające Wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT - Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zaś nabywane nieruchomości - Działki A i Działki B będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Tym samym Wnioskodawcy przysługuje również prawo do zwrotu podatku VAT z tego tytułu, w trybie art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj