Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-0083a/05
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-0083a/05
Data
2005.06.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
nabycie
spółdzielcze prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy okres pięcioletni po upływie którego przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie podlega zryczałtowanemu 10% podatkowi dochodowemu liczony jest od momentu zawarcia ze spółdzielnią umowy o wybudowanie mieszkania czy od otrzymania przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 04.05.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie o sprecyzowanie i wyjaśnienie co oznacza pojęcie "nabycie"

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatniczka pismem z dnia 04.05.2005r wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że sprzedała pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie.

Wątpliwości podatnika dotyczą - momentu nabycia sprzedawanego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego:

  • czy momentem nabycia prawa do lokalu mieszkalnego jest podpisanie umowy o wybudowanie,
  • czy momentem nabycia jest otrzymanie przydziału lokalu mieszkalnego

Podatnik stoi na stanowisku, iż termin "nabycie" jest równoznaczny z datą podpisania umowy ze Spółdzielnią i wpłaceniem pierwszej raty na mieszkanie.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zmian.), źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit,,a" -,,c"- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie,

Przychody te określone zostały w art.19 ust. 1 w/w ustawy jako przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Nadto dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 1 i 2 wskazuje, że przychodów określonych wyżej nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Skoro sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, i nie zachodzą przesłanki zastosowania zwolnień podatkowych zamieszczonych w art 21 ust. 1 pkt 32, jedyną zmienną, od której zależy objęcie obowiązkiem podatkowym jest okres czasu, po którego upływie następuje sprzedaż nieruchomości. Należy zaznaczyć, iż przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku gdy sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej nieruchomości lub budynek został wybudowany. Zatem podstawowe znaczenie ma moment nabycia obecnie sprzedawanej nieruchomości.

Swoje uwagi dotyczące kwestii nabycia wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 czerwca 2000r. Twierdząc, że "użyte w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy z 1991r.(....) pojęcie "nabycie" w ocenie Sądu nie może budzić żadnych wątpliwości. Pojęcia tego przepis nie modyfikuje na własne potrzeby, nie określa szczególnych sposobów nabycia i nie przewiduje żadnych wyjątków od tego językowego rozumienia. Dlatego należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie w sensie potocznym, językowym."

Zatem za czas nabycia (w rozumieniu przepisów podatkowych) należy uznać dzień otrzymania od właściwej spółdzielni mieszkaniowej przydziału własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym.

Mając na względzie przedstawiony w piśmie stan faktyczny należy stwierdzić, że w świetle przytoczonego stanu prawnego momentem nabycia jest uzyskanie od właściwej spółdzielni mieszkaniowej przydziału własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego a nie data podpisania umowy ze spółdzielnią i wpłata pierwszej raty.

Zatem przedstawione Pani stanowisko we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj