Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DD-415/35/05
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-415/35/05
Data
2005.11.25



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
W dniu 18 kwietnia 2003r. prowadząc działalność gospodarczą zawarłem z Przedsiębiorstwem Naprawy Taboru Państwowej Komunikacji Samochodowej w upadłości umowę najmu pomieszczeń magazynowych. Umowa została zawarta na czas nieokreślony od 1 maja 2003r., jednak nie dłużej niż na czas trwania postępowania upadłościowego względem Przedsiębiorstwa Naprawy Taboru Państwowej Komunikacji Samochodowej. Po uprawomocnieniu się postanowienia korzystałem z pomieszczeń magazynowych bez tytułu prawnego w okresie od 3 grudnia 2003r. do 4 lutego 2004r. Do chwili obecnej nie zostało zakończone postępowanie zmierzające do ustalenia, kto jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego w Poznaniu II Wydział Cywilny Odwoławczy wyraził zgodę na złożenie świadczenia w kwocie 8 473,50 zł. z tytułu zapłaty czynszu za dzierżawę pomieszczeń magazynowych do depozytu sądowego. Kwota ta została wpłacona do kasy Sądu Rejonowego w Poznaniu w dwóch ratach ( 8 lipca 2005r. i 18 sierpnia 2005r.). Świadczenie pieniężne zostanie wydane wierzycielowi po zakończeniu postępowania administracyjnego. W opisanej sytuacji wydatki poniesione z tytułu wpłaty depozytu sądowego moim zdaniem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota ta została faktycznie zapłacona i nie ma możliwości uzyskania jej zwrotu, ponieważ zostanie ona przekazana wierzycielowi, kiedy zostanie on ustalony. Ponadto, nie jest w chwili obecnej możliwe ustalenie, czy i kiedy otrzymam fakturę za najem pomieszczeń magazynowych.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 18 kwietnia 2003r. podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, zawarł z Przedsiębiorstwem Naprawy Taboru Państwowej Komunikacji Samochodowej w upadłości umowę najmu pomieszczeń magazynowych. Umowa ta została zawarta na czas nieokreślony od 01. maja 2003r., jednak nie dłużej niż na czas trwania postępowania upadłościowego. Postanowieniem z dnia 04.11.2003r. Sąd Rejonowy w Poznaniu umorzył postępowanie upadłościowe względem w/w przdsiębiorstwa. Po uprawomocnieniu się postanowienia, podatnik korzystał z pomieszczeń magazynowych bez tytułu prawnego w okresie od 3 grudnia 2003r. do 4 lutego 2004r. Do chwili obecnej tj. złożenia wniosku nie zostało zakończone postępowanie zmierzające do ustalenia kto jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Sąd Okręgowy w Poznaniu II Wydział Cywilny Odwoławczy na mocy postanowienia wyraził zgodę na złożenie przez podatnika świadczenia pieniężnego w kwocie 8 743,50 zł. do depozytu sądowego, z tytułu zapłaty czynszu za dzierżawę pomieszczeń magazynowych w okresie od 3 grudnia 2003r. do 4 lutego 2004r. Kwota ta została wpłacona do kasy Sądu Rejonowego w Poznaniu w dwóch ratach. Wpłacone świadczenie pieniężne przez podatnika zostanie wydane wierzycielowi, po zakończeniu postępowania administracyjnego i ustaleniu wierzyciela. Ponadto nie jest możliwe ustalenie, czy i kiedy podatnik otrzyma fakturę za najem pomieszczeń magazynowych. W związku z powyższym, zdaniem podatnika poniesione wydatki z tytułu zapłaty czynszu za pomieszczenia magazynowe stanowią koszt uzyskania przychodów.

W świetle przepisów art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. W związku z powyższym zapłacony czynsz za najem pomieszczeń magazynowych stanowi koszt uzyskania przychodu. Fakt nie otrzymania faktury za powyższe, a posiadania tylko dowodów wpłaty na konto depozytu sądowego reguluje § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U Nr 152, poz. 1475 ze zmianami ), który stanowi, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m. in. inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem ( ... ). Za takie dowody księgowe uważa się również na podstawie § 13 ust. 5 w/w rozporządzenia inne dowody dotyczące opłat ( ... ). Zgodnie z § 14 ust. 1 na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów ( wydatków ), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków ( dowody wewnętrzne ), określające : przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartośc a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu ( wydatku ). Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt. 7 w/w rozporządzenia dowody, o których mowa jak wyżej mogą dotyczyć wyłącznie jak w przypadku podatnika, wydatków związanych z opłatami za czynsz ( ... ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj