Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
DP/415-28-2005
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/415-28-2005
Data
2006.01.05


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek
przychód z działalności gospodarczej
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie zaliczek na poczet późniejszej sprzedaży nieruchomości stanowi dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 4 listopada w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie ewidencjonowania przychodu z tytułu zaliczek należnych na podstawie umowy cywilno-prawnej przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych i usług montażu okien i drzwi. W grudniu 2004 roku spółka zakupiła nieruchomość zabudowaną położoną w Skarżysku-Kamiennej, według oświadczenia podatników - pod potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zakupioną nieruchomość spółka ujęła w księgach rachunkowych jako środek trwały.

Z uwagi na duże wydatki wiążące się z modernizacją zakupionego budynku, wspólnicy podjęli decyzję o wydzieleniu i sprzedaży niektórych lokali.

Na podstawie cywilno-prawnej umowy przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej otrzymywała w 2005 roku zaliczki na poczet późniejszej sprzedaży wyżej wymienionej nieruchomości lokalowej. Dokumenty potwierdzające przyjęcie każdej raty stanowiły faktury wystawiane przez zbywcę, które na bieżąco ewidencjonowane były w księgach rachunkowych w momencie ich wystawienia.

Według podatnika przychód z tytułu otrzymywanych zaliczek zewidencjonowany został niewłaściwie, gdyż w myśl art. 14 ust. 1c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu uznaje się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe. Nie zalicza się natomiast do przychodu, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy, pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko zajęte przez podatnika jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj