Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-105/05/77117
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-105/05/77117
Data
2005.12.29



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
likwidacja
surowiec
środek obrotowy


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia wartości zlikwidowanych surowców do kosztów uzyskania przychodów.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że Spółka w dniu 30.08.2005 dokonała likwidacji zalegających na magazynie surowców w drodze złomowania. Surowce te uznano za gospodarczo nieprzydatne z uwagi na złą jakość oraz uszkodzenia nie pozwalające na zużycie w procesie produkcji. Został sporządzony protokół likwidacyjny i koszty zezłomowanych surowców zaliczono w pozostałe koszty operacyjne. Jednocześnie uznano je za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka na zlikwidowane surowce nie utworzyła wcześniej odpisu aktualizującego. W załączeniu podatnik przesłał kserokopie protokołu likwidacji surowca oraz dokumentu RW, na podstawie którego wydano z magazynu surowce celem fizycznej likwidacji.

W związku z powyższym Spółka wnosi o zajęcie stanowiska czy uznanie przez Spółkę wartości zlikwidowanych surowców za koszt uzyskania przychodu jest prawidłowe?Spółka uważa, iż wartość zlikwidowanych surowców należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy. Z treści art. 15 wynika, że podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest jego związek ze źródłem przychodów. Straty w środkach obrotowych nie zostały wymienione w przepisie art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Zasadność zaliczania strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów winna być każdorazowo oceniana indywidualnie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i konkretnej sytuacji, w której te straty powstały. Nie można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty będącej wynikiem braku staranności czy nieracjonalnego działania podatnika. W opisanym stanie faktycznym jeżeli Podatnik poniósł wydatki na zakup surowców na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i wydatki te miały związek ze źródłem przychodów to może zaliczyć powstałe straty do kosztów uzyskania przychodów.Podatnik zamierzając zaliczyć straty w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów, powinien dysponować dowodami potwierdzającymi, iż poniesienie opisanych wydatków było racjonalne i celowe dla generowania przychodów i funkcjonowania Podmiotu. Podstawą rozliczenia tego rodzaju strat jest protokół likwidacyjny, w którym należy potwierdzić komisyjne zlikwidowanie zbędnych surowców (tj. zniszczenie, złomowanie).Protokół ten winien spełniać wymagania określone w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( Dz. U. z 2004 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) dla dowodów księgowych oraz zostać zaakceptowany przez kierownika jednostki.W świetle powyższego należy stwierdzić, że straty powstałe w związku z likwidacją środków obrotowych, które komisja uznała za zbędne i nie nadające się do sprzedaży, uszkodzone lub które utraciły swoją wartość nie z winy Podatnika, można uznać za koszty uzyskania przychodów jeżeli zakupione zostały w celu osiągnięcia przychodu oraz ich likwidacja jest ekonomicznie uzasadniona i została odpowiednio udokumentowana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj