Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
BP/423-0017/05/BM
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/423-0017/05/BM
Data
2005.09.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty przyznania dotacji
wydatek
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy poniesione przez spółkę kapitałową wydatki związane z przygotowaniem projektu o wsparcie finansowe – dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, stanowią koszt uzyskania przychodów spółki ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 20.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z ubieganiem się o wsparcie – dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 1.2” w przypadku gdy przygotowany projekt nie został złożony w wymaganym terminie (zaniechano działań służących pozyskaniu środków)

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka na początku 2005 roku ubiegała się o wsparcie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 1.2. W tym celu przy pomocy innego podmiotu przygotowano odpowiedni wniosek i projekt w związku z czym Jednostka poniosła określone wydatki: delegacje Prezesa, koszty podmiotu pomagającego przy opracowywaniu wniosku oraz projektu (przejazdy, zużycia materiałów biurowych, doradztwo). Jednakże na etapie przygotowywania wniosku podjęto decyzję o zaniechaniu działań służących pozyskaniu środków finansowych i nie złożono wniosku i w związku z tym również nie uzyskano wsparcia finansowego.

Zdaniem wnioskodawcy poniesione koszty w przypadku nie wysłania przez Spółkę przygotowanego przez podmiot zewnętrzny projektu są kosztem uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższa norma prawna stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poza wymienionymi enumeratywnie w art. 16 ust. 1 jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Z cytowanego przepisu wynika, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę celowość wydatku oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu. Okoliczności te należy oceniać indywidualnie, biorąc pod uwagę racjonalność wydatków, tzn. ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że wydatki na przygotowanie projektu o dofinansowanie miały na celu pozyskanie środków finansowych dla Firmy w celu wzmocnienia pozycji Spółki na rynku i w perspektywie zwiększenie kwoty uzyskiwanych przychodów. Należy jednakże zaznaczyć, iż warunkiem koniecznym uznania powyższych kosztów za koszty uzyskania przychodów jest spełnienie ogólnego wymogu wynikającego z art. 15 ust. 1 ustawy dot. istnienia związku przyczynowo-skutkowego i spełnienie kryterium „celowości” tzn. czy działanie podatnika wskazuje, iż wydatki zostały poniesione w celu uzyskania przychodów. W rozpatrywanej sytuacji gdy Jednostka zaniechała działań służących uzyskaniu przychodu (dotacji) trudno dopatrzyć się „celowości” w działaniach Wnioskodawcy i uznać, iż wydatki zostały poniesione w celu uzyskania przychodów, gdyż jaki cel był przygotowywania dokumentacji jeżeli ostatecznie jej nawet nie wysłano. Powyższe działanie było nieracjonalne i przyniosło Spółce straty zamiast dodatkowego przychodu. W tej sytuacji brak podstaw do przerzucania na Skarb Państwa efektów niegospodarności działań podatnika poprzez zaliczanie powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodu a w konsekwencji do zaniżenia podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe a poniesione koszty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj