Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju
PDF/415/32/2005 PBB1/415-68/06
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415/32/2005 PBB1/415-68/06
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
biegły
biegły sądowy
obowiązek płatnika
opinia biegłego
sądy
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. wycen nieruchomości. Ponadto jest biegłym sądowym w zakresie wyceny nieruchomości i budownictwa. Za opinie sporządzone na zlecenie sądów, podatnik wystawia faktury VAT, które ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów.Sądy potrącają i odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy od kwoty netto wystawianych faktur, przez co ten sam dochód opodatkowny jest podwójnie.Podatnik pyta, czy takie działanie sądów, tj. pobór zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń biegłego za sporządzone przez niego opinie, jest prawidłowe.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 14.11.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasadności poboru przez sądy zaliczek na podatek dochodowy od przychodów uzyskiwanych przez biegłych w postępowaniu sądowym, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 11.10.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 14.11.2005 r., Pan ................ zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, iż wnoszący zapytanie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sporządzania wycen nieruchomości, prowadzenia nadzorów budowlanych i sporządzania projektów. Ponadto, jest też biegłym z zakresu wyceny nieruchomości i budownictwa i na zlecenie sądu sporządza opinie w ww. zakresie.

Za sporządzone opinie, wnoszący zapytanie wystawia faktury VAT, które wg daty wystawienia ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a także odprowadza na rachunek Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy wynikające z deklaracji PIT-5L.

Pan ......... pisze również, że sąd, powołując się na przepisy wydane przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Finansów, potrąca i odprowadza zaliczki na podatek od kwot netto wystawianych faktur, przez co ten sam dochód opodatkowany jest podwójnie.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy takie działanie sądu jest uprawnione.

Zdaniem wnoszącego zapytanie, skoro faktury VAT za sporządzone opinie ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, sąd nie powinien potrącać zaliczek na podatek dochodowy od kwot netto wystawianych faktur jak również nie powinien sporządzać informacji PIT-8B na zakończenie roku podatkowego.

Stosownie do treści przepisu art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2 tej ustawy, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust.2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Należy zauważyć, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądów określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednak uzyskane przychody nie będą podlegały opodatkowaniu jako uzyskane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Jeżeli osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, zawiera w ramach tej działalności umowy cywilnoprawne ( w tym umowy zlecenie i umowy o dzieło, także gdy są one zawierane z sądami ), których przedmiotem jest wykonanie czynności przez biegłego, obowiązana jest zaliczyć przychody wynikające z wykonywania tych umów do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Sytuacja odmienna od wyżej opisanej występuje, gdy osobie fizycznej ( biegłemu ) wykonującej również pozarolniczą działalność gospodarczą, organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, zleci - na podstawie właściwych przepisów - wykonanie określonych czynności w ramach toczącego się postępowania sądowego, dochodzeniowego lub administracyjnego.

W tym przypadku, biegły nie wykonuje tych czynności na podstawie stosunku cywilnoprawnego, możliwego do ukształtowania w sposób umowny, pomiędzy jego stronami, na zasadzie swobody zawierania, przez określonej treści umowę zawieraną i wykonywaną na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zmianami).

Podstawą czynności biegłego, jest tu szczególny pozaumowny stosunek prawny, jaki powstaje w postępowaniu pomiędzy uprawnionym organem, który prowadzi postępowanie, a osobą którą ten organ powołał.

O powołaniu biegłego w danym postępowaniu, rozstrzyga władczo organ prowadzący postępowanie. Również działając w sposób władczy, sąd określa w postanowieniu wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę.

Stąd przychody, które dla osoby fizycznej wiążą się z wypełnieniem przez nią w postępowaniu przed uprawnionym organem powinności biegłego, nie mogą być traktowane jako przychody z cywilnoprawnych umów zlecenia i o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy je natomiast traktować jako przychody z nie opartych na umowie cywilnoprawnej czynności osoby, której uprawniony organ, działając na podstawie właściwych przepisów, w sposób pozaumowny zlecił wykonanie tych czynności, w ramach postępowania toczącego się przed tym organem.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodów, jest spoczywający na sądach dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot obowiązek płatnika określony w art. 41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej regulacji, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 (...).

Złożenie przez biegłego sądowego oświadczenia, iż wykonywane czynności wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie zwalnia sądu z obowiązku pobrania zaliczki od wypłaconych należności. Dający taką możliwość przepis art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma bowiem zastosowanie tylko do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8.

Zakwalifikowanie przychodów uzyskiwanych przez wnioskodawcę do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, skutkuje również tym, że przychody te nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ponieważ spowodowałoby to ich podwójne opodatkowanie. Wynika to również z treści art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinny być ewidencjonowane jedynie przychody i koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Fakt opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego wykonywanych na zlecenie sądu, nie przesądza bowiem o tym, że uzyskiwane z tego tytułu przychody stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określonej w art. 14 cytowanej ustawy.

Należy równie zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy o których mowa w art. 41 tej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust.1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru ( tj. PIT-8B ).

W świetle powyższego należy więc stwierdzić, iż sądy są zobligowane do poboru zaliczek na podatek dochodowy od przychodów biegłych w postępowaniu sądowym, a także do wykazania tych przychodów w informacjach PIT-8B.

W związku z powyższym, stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku,

na dzień wydania niniejszego postanowienia, tutejszy organ podatkowy uznaje

za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe

i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie

do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji: Izba Skarbowa

w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała

ul. Traugutta 2a ), w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj