Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-178/05/AŁ
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-178/05/AŁ
Data
2005.10.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
książka
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatek naliczony VAT zawarty w fakturach zakupu towarów i usług dokonywanych przez Instytut na potrzeby działalności wydawniczej, które to zakupy finansowane są z dotacji budżetowej, przekazywanej na działalność statutową Instytutu, może być odliczany i zwracany przez Urząd Skarbowy z tytułu sprzedaży przez Instytut książek naukowych oznaczonych symbolem ISBN, opodatkowanych stawką VAT „0” ?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 21.07.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 25.07.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


- uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 21.07.2005 r. za prawidłowe.


Uzasadnienie


Podatnik jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Statutowa działalność naukowo-badawcza Podatnika finansowana jest z podmiotowej dotacji budżetowej otrzymywanej za pośrednictwem Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Podatnik w ramach naukowej działalności statutowej, finansowanej z dotacji budżetowej, prowadzi również działalność wydawniczą, publikując pozycje naukowe z zakresu filozofii i socjologii. Koszty wydania owych publikacji pokrywane są środkami pochodzącymi z otrzymanej dotacji budżetowej. Książki naukowe oznaczone symbolem ISBN – sprzedawane są przez Podatnika ze stawką VAT „0”, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Podatnik wnosi o wyjaśnienie: „Czy podatek naliczony VAT zawarty w fakturach zakupu towarów i usług dokonywanych przez Instytut na potrzeby działalności wydawniczej, które to zakupy finansowane są z dotacji budżetowej, przekazywanej na działalność statutową Instytutu, może być odliczany i zwracany przez Urząd Skarbowy z tytułu sprzedaży przez Instytut książek naukowych oznaczonych symbolem ISBN, opodatkowanych stawką VAT „0” ...”

Zdaniem Podatnika sformułowany w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT „podstawowy warunek, którego spełnienie warunkuje możliwość obniżenia VAT należnego o VAT naliczony, czyli wykorzystywanie nabytych towarów/usług do wykonywania czynności opodatkowanych, jest w przypadku Instytutu spełniony, bowiem nabywane towary/usługi, których dotyczy niniejszy wniosek, służą prowadzonej przez Instytut działalności wydawniczej i sprzedaży książek, która to czynność jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT – stawką 0 %. Instytut jest również podatnikiem podatku VAT , o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, a więc także ten wymóg zawarty w treści przepisu art. 86 ust. 1 jest w przypadku Instytutu spełniony.” Zdaniem Podatnika nie zachodzi również w przedmiotowym wypadku żaden przypadek powodujący niemożność obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego określony w art. 88 ustawy o VAT.
W ocenie Podatnika, „Instytutowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupach służących sprzedaży książek naukowych będących efektem działalności wydawniczej Instytutu, mimo iż środki finansowe na dokonywanie tychże zakupów pochodzą z dotacji otrzymywanych przez Instytut od organów państwowych na działalność statutową.”

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zdaniem tut. organu podatkowego Podatnik będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynikający z wystawionych faktur dokumentujących nabycie towarów i usług za środki pochodzące z dotacji, w takim zakresie, w jakim nabyte przez Podatnika towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika prawo do odliczenia całości podatku naliczonego, ponieważ wykonuje on wyłącznie czynności opodatkowane.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj