Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-436/05/LS
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-436/05/LS
Data
2005.11.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
transport
zapłata


Pytanie podatnika
Strona dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz dodatkowo zakupuje usługi ich wewnątrzwspólnotowego transportu i podaje swój NIP firmie świadczącej te usługi. Czy obowiązek podatkowy z tytułu tych usług powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi oraz, że do wyliczenia podstawy opodatkowania należy przyjąć zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kurs z dnia wystawienia faktury przez usługodawcę (podatnika podatku od wartości dodanej), jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, tj. przed powstaniem obowiązku podatkowego u Strony, lub w przeciwnym razie z dnia powstania obowiązku podatkowego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz dodatkowo zakupuje usługi ich wewnątrzwspólnotowego transportu i podaje swój NIP firmie świadczącej te usługi.
W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, że obowiązek podatkowy z tytułu tych usług powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi oraz, że do wyliczenia podstawy opodatkowania należy przyjąć zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kurs z dnia wystawienia faktury przez usługodawcę (podatnika podatku od wartości dodanej), jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, tj. przed powstaniem obowiązku podatkowego u Strony, lub w przeciwnym razie z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o imporcie usług, rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Na podstawie ust. 2 tego artykułu ww. przepisu nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony prze usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Natomiast w myśl ust. 4 w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ww. przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Jednocześnie w przypadku usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy, gdy nabywca podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usług jest w myśl art. 28 ust. 3 ustawy terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W świetle ww. przepisów oraz przedstawionych okoliczności nabywane przez Stronę w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów stanowią u Niej import usług, z tytułu którego jest Ona podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego do importu usług stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt. 1 lit. b i c , pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16. Na podstawie ust. 13 pkt 2 lit. a) ww. artykułu ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Z kolei zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się w myśl ust. 3 ww. paragrafu na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Na podstawie ust. 4 ww.§ 37 ww. przepisy stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę należy stwierdzić, iż w opisanym przypadku obowiązek podatkowy z tytułu importu usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów powstanie u Strony stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 2 i ust. 19 ustawy z chwilą dokonania przez Nią całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dni licząc od dnia wykonania usługi przez kontrahenta. Za prawidłowy uznać należy również pogląd, iż podstawa opodatkowania, która została wyrażona w walucie obcej, winna zostać przeliczona według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury przez kontrahenta, jeżeli została ona wystawiona w terminie. Natomiast jeśli faktura ta nie została wystawiona w terminie, wówczas należy zgodnie z § 37 ust. 4 w związku z ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zastosować kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu ww. usług.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj