Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/90/J/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/90/J/2005
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
produkty rolne
sprzedaż produktów rolnych


Pytanie podatnika
Czy ze względu na nieduże jednorazowe wartości zakupu, gdzie płatność dokonana jest gotówką, musi podatnik wystawiać kontrahentom faktury VAT - RR?


W dniu 30.09.2005r. do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana o wydanie wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że będąc podatnikiem podatku VAT dokonuje Pan zakupu produktów rolnych na rynku np. pomidorów, ogórków itp.

W związku z powyższym zapytuje Pan, czy ze względu na nieduże jednorazowe wartości zakupu (np. za 20 zł, maksymalnie za 200 zł), gdzie płatność dokonana jest gotówką, musi Pan wystawiać kontrahentom faktury VAT RR.

Zdaniem Pana, ponieważ po wejściu do Unii Europejskiej nie są wymagane na fakturach podpisy kupującego, a nawet sprzedającego, dowód wewnętrzny zamiast faktur VAT RR powinien być traktowany jako prawidłowy dokument wewnętrzny, zwłaszcza, że nie odlicza Pan podatku naliczonego z tych faktur od podatku należnego.

Odnosząc się do przedstawionego wyżej stanu faktycznego tutejszy Organ stwierdza, że:

Ze stanu faktycznego wynika, że dokonuje Pan zakupów produktów rolnych od rolników ryczałtowych.

Sposób dokumentowania transakcji między podatnikiem podatku VAT a rolnikiem ryczałtowym reguluje art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 116 ust. 1 cyt. ustawy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Faktura winna zawierać oświadczenie dostawcy o tym, iż jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT. Oryginał faktury przekazywany jest dostawcy. Szczegółowe zasady wystawienia faktur VAT RR dokumentujących nabycie produktów rolnych określone zostały w ust. 2 w/w artykułu.

Ustawodawca nie przewidział więc innego sposobu dokumentowania transakcji zawieranych przez podatnika VAT z rolnikami ryczałtowymi korzystającymi ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Zatem wystawianie dowodu wewnętrznego zamiast faktury VAT RR tylko ze względu na niewielką wartość zakupu, czy też regulowanie należności w postaci gotówki bądź konieczność umieszczenia na fakturze podpisów osób uprawnionych do jej wystawienia i otrzymania, nie jest dopuszczalne w świetle ustawy o podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj