Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/32/05
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/32/05
Data
2005.11.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
agencja
data
księga przychodów i rozchodów
moment powstania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatnik podatku od towarów i usług
pracownik
przychód z działalności gospodarczej
wykonanie usługi
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy datą powstania przychodu z tytułu wykonania usługi dotyczącej udostępnienia pracowników tymczasowych przez podmiot gospodarczy działający pod nazwą Patron Inwestycji, Agencja Pracy Tymczasowej jest data otrzymania zapłaty za wykonane świadczenie (art. 14 ust. 1c pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), czy data wystawienia faktury (art. 14 ust. 1f pkt 1, 2, 3 wyżej wymienionej ustawy)?



Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie daty powstania przychodu z tytułu wykonania usługi dotyczącej udostępnienia pracowników tymczasowych przez podmiot gospodarczy działający pod nazwą Patron Inwestycji, Agencja Pracy Tymczasowej - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku z dnia 25.08.2005 r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 25.08.2005 r.).


Wnioskiem z dnia 25.08.2005 r. (uzupełnionym w dniach: 23.09.2005 r., 27.09.2005 r., 24.11.2005 r. i 25.11.2005 r.) zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie daty powstania przychodu z tytułu wykonania usługi dotyczącej udostępnienia pracowników tymczasowych przez podmiot gospodarczy działający pod nazwą Patron Inwestycji, Agencja Pracy Tymczasowej.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zasad ogólnych i w związku z tym faktem prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Z treści przedłożonego przez Panią wniosku wynika, że jako Patron Inwestycji, Agencja Pracy Tymczasowej zawiera Pani z kontrahentami umowy, przedmiotem których jest świadczenie przez w/w Agencję odpłatnych usług, polegających na przekazywaniu do dyspozycji kontrahentów osób - pracowników tymczasowych celem wykonania przez nich pracy na rzecz kontrahenta i pod jego kierownictwem.
Pierwsze zlecenie na ,,wynajem pracowników tymczasowych" miało miejsce w czerwcu 2005 r.
Do przedmiotowego wniosku została przez Panią dołączona umowa nr ... z dnia ... zawarta pomiędzy Panią jako Patronem Inwestycji z siedzibą w Ł... (Agencją), a K... Sp. z o.o. z siedzibą w K... .
Zgodnie z powyższą umową o ,, przekazaniu (najmie) pracowników tymczasowych", informacje potrzebne do wystawienia przez Panią faktury z tytułu wykonania w/w usługi , tzw. zestawienia godzinowe, były przez kontrahenta przekazywane do Pani firmy, w formie pisemnej w terminie 2 dni roboczych po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego tj.miesiąca kalendarzowego.
Faktury VAT, potwierdzające wykonanie usługi dotyczącej udostępnienia pracowników tymczasowych w miesiącach: czerwcu/2005 i lipcu /2005 zostały faktycznie wystawione (jak wynika z dołączonego przez Panią pisma z dnia 24.11.2005 r. i dnia 25.11.2005 r.) w miesiącach: lipcu i sierpniu lecz miały wpisane daty: 30.06.2005 r. i 31.07.2005 r. tj.daty wykonania usługi przez Agencję Pracy Tymczasowej, a nie datę wystawienia faktury.
Od miesiąca sierpnia/2005 faktury Vat wystawiane są nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.
Wynagrodzenia pracowników z tytułu umów o pracę zostały przez Panią, jako Patrona Inwestycji , Agencję Pracy Tymczasowej wypłacone zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy do dnia 10-tego następnego miesiąca i w tym samym miesiącu były zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów.
Przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej były przez Panią ewidencjonowane w powyższej księdze ,, w ostatnim dniu miesiąca czyli w dniu wystawienia faktury" ( art. 14 ust.1 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r.Nr 14,poz.176 ze zm.).
Przychód wynikający z wyżej wymienionych faktur VAT za miesiące czerwiec/2005 i lipiec/2005 został (zgodnie z Pani informacją zawartą w piśmie z dnia 24.11.2005 r. i 25.11.2005 r.) zaksięgowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dniach: 30.06.2005 i 31.07.2005 r. oraz wykazany w deklaracjach PIT-5 za miesiące czerwiec/2005 i lipiec/2005.
Należności wynikające z wystawionych przez Panią faktur wpłynęły w następnym miesiącu po miesiącu ich wystawienia, z uwagi na fakt, iż były to faktury z odroczonymi terminami płatności.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że na podstawie analizy art. 14 ust.1 c pkt 3 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu powinna Pani uznać datę otrzymania zapłaty za wykonane świadczenie.
Nadmieniła Pani, że wszystkie koszty ponoszone przez firmę ( nie tylko koszty wynagrodzeń i zapłaconych składek ZUS ) ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie poniesienia kosztu (metoda kasowa).
W związku z powyższym daty zaewidencjonowania przychodów i daty zaewidencjonowania kosztów nie dotyczą tego samego miesiąca, czego ,,efektem jest powstały lecz nieuzasadniony olbrzymi dochód do opodatkowania i w konsekwencji bardzo wysoki podatek".
Z uwagi na powyższe okoliczności firma Pani ,, nie jest w stanie uregulować tak wyliczanego zobowiązania podatkowego w obowiązującym terminie".


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14 a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa,udziela poniższej interpretacji.
Do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego ma zastosowanie art. 14 ust. 1 f pkt 1, 2, 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2005.
Powyższy przepis stanowi:
,,Jeżeli podatnik:

  1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
  2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
  3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami


- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1 c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia."


Dla porządku zauważyć należy, że zdarzenia o których ustawodawca stanowi w art. 14 ust. 1 c wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to:
1) wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub
2) wykonanie usługi, w tym częściowe wykonanie usługi, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia.
Ponadto w przedmiotowym stanie faktycznym ma zastosowanie § 19 ust. 1 oraz § 22 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2005.
Wyżej wymienione przepisy stanowią:


  • § 19 ust. 1 ,,Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.",
  • § 22 ust. 1 pkt 1 ,,Podatnik, opłacający na podstawie odrębnych przepisów podatek od towarów i usług: może w ciągu roku podatkowego ewidencjonować przychody w dacie wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, w dniu w którym faktura powinna być wystawiona, z zastrzeżeniem pkt 2;"
  • § 22 ust. 1 pkt 2 ,, Podatnik, opłacający na podstawie odrębnych przepisów podatek od towarów i usług: w ostatnim dniu roku podatkowego jest obowiązany wpisać do księgi kwoty przychodów odnoszące się do zdarzeń określonych w art. 14 ust. 1 c ustawy o podatku dochodowym zaistniałych w grudniu danego roku podatkowego, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione faktury w roku następnym, a po ich wystawieniu wpisać numery i daty faktur w księdze za dany rok podatkowy w kolumnie ,,Uwagi" przy każdej pozycji odnoszącej się do danej transakcji."
  • § 22 ust. 2 ,,Ewidencjonując przychody w roku następnym, podatnik nie wykazuje wartości przychodów wynikających z faktur odnoszących się do przychodów z roku poprzedniego, o których mowa w ust. 1 pkt 2."


Konkludując, stwierdzić należy, że do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego nie ma zastosowania art. 14 ust. 1 c pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2005.
Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia przedstawionych przez Panią zdarzeń.
Odstąpiono natomiast od oceny przedłożonej przez Panią umowy nr ... z dnia ..., gdyż w/w przepis nie upoważnia organów podatkowych do dokonywania analizy umów.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj