Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-65/05/P/66/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-65/05/P/66/05
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
biegły rewident
bilans
sprawozdania finansowe
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
- czy wykonując w/w czynności zobligowany jest Pan do dokonania rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów, wystawiania faktur VAT, składania deklaracji podatkowych, wpłacania podatku VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), - art. 15 ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 3 oraz art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w Pana indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 29.09.2005 r. oceniając stanowisko Pana jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 30.09.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pan na emeryturze i jednocześnie biegłym rewidentem wpisanym na listę Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie pod numerem x.Wykonuje Pan prace w ramach umowy zlecenia i umowy o dzieło, która polega między innymi na:- badaniu sprawozdań finansowych za pośrednictwem podmiotu uprawnionego do badania tych sprawozdań,- sporządzaniu sprawozdań finansowych (bilansu) okresowych oraz rocznych (w firmach, w których nie bada Pan sprawozdań finansowych),- współuczestniczenie z głównym księgowym danej firmy w sporządzaniu sprawozdań finansowych (bilansu),- sporządzaniu miesięcznych sprawozdań, prowadzeniu rozliczeń z budżetem i ZUS, sporządzaniu deklaracji podatkowych oraz innych sprawozdań na rzecz WUS, banku, itp.,- opracowywaniu wniosków kredytowych,- pomocy w prowadzeniu księgowości,- prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów.Wymienione czynności wykonuje Pan w oparciu o pisemne umowy i związany jest Pan ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do:- warunków wykonania tych czynności,- wynagrodzenia, - odpowiedzialności zlecającego za wykonywanie tych czynności wobec osób trzecich. Zlecający w stosunku do osób trzecich ponosi odpowiedzialność za działania wykonawcy umowy zlecenia i umowy o dzieło jak za działania własne (przed Urzędem Skarbowym, ZUS, bankiem, itp.).Przewiduje Pan, że przychody z wykonywania czynności w ramach umowy zlecenia i umowy o dzieło przekroczą rocznie 10.000 EURO.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pan własne stanowisko, z którego wynika, że wykonywane przez Pana w/w czynności w ramach umowy zlecenia i umowy o dzieło korzystają z wyłączenia z ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3, gdyż przepis ten wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Definicja samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej zawarta została w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i zgodnie z tym zapisem obejmuje swym zakresem wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:#61623; warunków wykonywania tych czynności,#61623; wynagrodzenia i #61623; odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Definicja zawodu biegłego rewidenta zawarta jest w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13.10.1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz. U. Nr 31 z 2001 r., poz. 359 ze zm.) biegły rewident wykonuje zawód jako (...) osoba niepozostająca w stosunku pracy i nieprowadząca działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, pod warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 i 2. Jeżeli zatem wykonuje Pan czynności na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, to nie będą one kwalifikowane jako samodzielna działalność gospodarcza i nie będą podlegały opodatkowaniu, jeżeli pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą istnieć będą więzy prawne na podstawie których zlecający będzie określał warunki świadczenia usług, tj. czas, miejsce ewentualnie sposób ich świadczenia, wynagrodzenie oraz to, że zleceniodawca będzie ponosił odpowiedzialność za wykonaną czynność - po jego stronie będzie spoczywało ryzyko gospodarcze nieprawidłowego wykonania danej czynności wobec osób trzecich.W przeciwnym wypadku, gdy przedmiotowa umowa nie będzie zawierała w/w postanowień to działalność taka będzie wykazywała cechy samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej ze wszystkimi jej konsekwencjami, tj. obowiązkiem rejestracji w podatku od towarów i usług, ewentualnym zwolnieniu podmiotowym od tego podatku określonym w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pana.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj