Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LM/434/R/17/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LM/434/R/17/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
spadek
sprzedaż mieszkania
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy nastąpi utrata ulgi podatkowej, wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, pomimo że pieniądze ze sprzedaży darowanego lokalu mieszkalnego zobowiązuje się Pani przeznaczyć w całości na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14 a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r z późn. zmianami// Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Pani stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 26-09-2005 r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący :

W dniu 05.09.2005 r. aktem notarialnym otrzymała Pani od babci lokal mieszkalny. Ponieważ oświadczyła Pani, że spełnia wymogi art 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /tekst jednolity - Dz. U. Nr 142 poz.1514 z 2004 r./ notariusz nie pobrał podatku od darowizny. Otrzymany lokal mieszkalny jest obciążony hipoteką kaucyjną do kwoty 125 000 ,00 zł. tytułem zabezpieczenia gminy Warszawa-Mokotów w przypadku zbycia przed dniem 15 marca 2006 r. Ze względu na niewielką powierzchnię lokalu oraz spodziewane powiększenie rodziny podjęła Pani decyzję o zakupie wraz z mężem większego lokalu mieszkalnego i na ten cel zaciągnęliście Państwo kredyt bankowy. Otrzymany w darowiżnie lokal zamierza Pani sprzedać po dniu 15.03.2006 r. t.j. po zwolnieniu obciążenia lokalu hipoteką. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży zobowiązuje się Pani przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu.

2. Pytanie:

Czy nastąpi utrata ulgi podatkowej, wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, pomimo że pieniądze ze sprzedaży darowanego lokalu mieszkalnego zobowiązuje się Pani przeznaczyć w całości na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.

3. Stanowisko wnioskodawcy :

Pani zdaniem ulga powinna być zachowana.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

W ust. 7 art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /tekst jednolity- Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r./, warunkującym utrzymanie ulgi podatkowej, ustawodawca jednoznacznie określa kolejność czynności jakie należy wykonać ,w przypadku uzasadnionego koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych ,zbycia lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowizny. Z treści tego przepisu wynika, że pierwszą czynnością jest zbycie lokalu otrzymanego w drodze darowizny i od terminu jego dokonania liczone jest nieprzekraczalne sześć miesięcy do nabycia nowego lokalu. Przepisy prawa podatkowego należy stosować ściśle ani zawężając ani rozszerzając. Czynności ,jakie Pani podjęła i zamierza podjąć w przyszłości nie odpowiadają czynnościom prawnie przewidzianym ,podjęcie których powoduje utrzymanie ulgi podatkowej. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił jak w sentencji .

Pouczenie:

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia . Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa ,interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ,płatnika lub inkasenta ,wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia . Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia . Do wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 253 poz.2532 z 2004 r./ oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty/Dz.U. nr 110 poz.1176 ze zm./



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj