Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD-413/I/27/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-413/I/27/05
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
rekultywacja
teren


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z wywozem nadmiaru ziemi, gruzu oraz humusu składowego tymczasowo, a pochodzącego m. in. z wykopów związanych z usuwaniem awarii na sieci wod- kan. stanowią koszty uzyskania przychodu w dniu ich poniesienia?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawieart. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 27.07.2005 r., L. DZ. 2672/2005 uzupełnionego pismem z dnia 27.09.2005 r., L. DZ.3762/2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny, który był przedmiotem analizy:Wnioskodawca jest komunalną osoba prawną odpowiedzialną za zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzanie ścieków z terenu Gminy Miasta.

Na terenie oczyszczalni ścieków „X” na przestrzeni ostatnich lat Spółka tymczasowo składuje nadmiar ziemi pochodzący z wykopów na sieciach wod - kan w związku z jej remontami i usuwaniem awarii w ramach bieżącej eksploatacji. Składowany jest tam również humus służący do rekultywacji terenu po wykopach oraz gruz budowlany.

Zakład Energetyczny wystosował do Spółki pismo, w którym zobowiązał ją do usunięcia nadmiaru ziemi (warstwy ok. 1-1,5 m) nasypanej nad istniejącymi kablami (na trasie kabli) 15 kV na terenie oczyszczalni ścieków „X”. Pierwotnie linie kablowe były ułożone na głębokości ok. 0,8 m zgodnie z obowiązującą normą. Obecnie kable te są ułożone na głębokości ok. 2,4 m. Usunięcie ziemi stanowi konieczność dla prawidłowej eksploatacji sieci energetycznej, z której korzysta Spółka. W istocie usunięcie ziemi spowoduje przywrócenie ukształtowania terenu do stanu pierwotnego.

W oparciu o przedstawiony wyżej stan faktyczny, Wnioskująca Spółka złożyła zapytanie: „Czy koszty związane z wywozem nadmiaru ziemi, gruzu oraz humusu składowanego tymczasowo, a pochodzącego między innymi z wykopów związanych z usuwaniem awarii na sieci wod - kan stanowią koszty uzyskania przychodu w dniu jego poniesienia...”

Zdaniem Spółki usunięcie nadmiaru ziemi nasypanej nad instalacjami kablowymi jest niezbędne dla prawidłowej eksploatacji sieci energetycznej z której korzysta Spółka. Nadmiar ziemi powstał między innymi w związku z remontami i usuwaniem awarii w ramach bieżącej eksploatacji sieci wod - kan, w związku z czym poniesione koszty usunięcia nadmiaru ziemi poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów i powinny zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów w chwili ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, że warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu, jest wykazanie związku pomiędzy celem poniesienia wydatku, a możliwością uzyskania dzięki temu przychodów. O uznaniu za koszt podatkowy decyduje w pierwszej kolejności spełnienie przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), t. j. przesłanki pozytywnej – poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodu; oraz przesłanki negatywnej – nie umieszczenie na liście wyłączeń z kosztów podatkowych zawartej w art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Każdy wydatek spełniający powyższą definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten oznacza, że takimi kosztami są te wydatki podatnika, w przypadku których istnieje związek przyczynowo - skutkowy między poniesieniem takich wydatków, a możliwością uzyskiwania przez tego podatnika przychodów.

Niewątpliwie koszty remontów i usuwanie awarii w ramach bieżącej eksploatacji istniejącej sieci wod - kan stanowią dla Spółki wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Specyfika działalności Spółki wymaga, aby dokonując remontu sieci wod - kan, dokonywać jednocześnie wykopów na tych sieciach. Bezspornym jest, że przy tego rodzaju pracach może powstać nadmiar ziemi, który trzeba usunąć i wywieźć,tak więc koszty związane z wywozem ziemi i gruzu - pochodzących z wykopów związanych z usuwaniem awarii na sieciach wod - kan, a także humusu służącego do rekultywacji terenu po wykopach, składowanego tymczasowo na terenie oczyszczalni ścieków, są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu.

Ponadto w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym, możliwość prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług związanych z zaopatrzeniem Gminy Miasta w wodę i odprowadzaniem ścieków, w następstwie których Spółka uzyskuje przychody, związana jest z wynikającym z ustawyz dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2001 r., Nr 62, poz. 627 ze zm.), obowiązkiem późniejszej rekultywacji terenów, na których prowadzono prace remontowe lub gromadzono nadmiar ziemi pochodzący z wykopów na sieciach wod - kan.

Wydatki na rekultywację mogą być ponoszone bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów bądź przez tworzenie funduszu rekultywacji.

Ponieważ Spółka nie dokonywała odpisów na planowy funduszu rekultywacyjny (zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, w wysokości nie przekraczającej kwoty określonej przez podatnika na dany rok w planie rekultywacji - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) tworzony na podstawie art. 9 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1992 r., nr 6, poz. 27 ze zm.) na który mogłaby odnosić wydatki związane z rekultywacją, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem koszty związane z wywozem nadmiaru ziemi pochodzącej z wykopów na sieciach wod - kan w związku z jej remontami i bieżącą konserwacją, a także humusu służącego do rekultywacji terenu po wykopach, Spółka może odnieść bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją z chwilązmiany przepisów jej dotyczących;
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj