Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-442/05/AG
z 22 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-442/05/AG
Data
2005.11.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
korekta faktury
kurs waluty
przedpłaty


Pytanie podatnika
1. Czy w imporcie usług, dla których Podatnikiem jest usługobiorca istnieje obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych od zaliczki wpłaconej przez usługobiorcę?
2. Kurs, z którego dnia jest podstawą do naliczenia podstawy oraz podatku należnego i naliczonego w imporcie usług?
3. Jak wykonać korektę po otrzymaniu faktury za usługę, dla której kilka miesięcy wcześniej była wpłacona zaliczka?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik wpłaca swoim zagranicznym podwykonawcom (z UE) zaliczki w walucie na wykonanie usług polegających na naprawach silników lotniczych.

W ocenie Podatnika zapłata zaliczek na naprawę silników kontrahentowi np. czeskiemu jest importem usług i zgodnie z art. 19 ust 19 ustawy o podatku od towarów i usług, i rodzi obowiązek podatkowy z chwilą wpłacenia zaliczki. Ponadto wnioskodawca twierdzi, iż powinien wystawić fakturę przyjmując kurs z dnia wpłaty zaliczki oraz dokonać korekty deklaracji po otrzymaniu faktury dokumentującej wykonanie usługi przyjmując kurs z dnia jej wystawienia oraz wartość faktury pomniejszoną o wpłaconą zaliczkę.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zgodnie z ust. 19 omawianego artykułu, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio do importu usług. Zgodnie z art. 106 ust. 7 w/w ustawy w przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne, a w myśl ust. 3 art. 106 tejże ustawy, przepisy ust.1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Na podstawie wyżej cytowanych przepisów należy uznać, że istnieje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej przy wpłacanych przez usługobiorcę zaliczkach.

Zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. W przypadku zaliczki będzie to średni kurs z dnia przekazania zaliczki przez usługobiorcę.

Nie zachodzi natomiast potrzeba dokonywania jakichkolwiek korekt po wystawieniu faktury dokumentującej wykonanie usługi. Wówczas bowiem zastosowanie ma § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). W myśl § 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy z zastrzeżeniem ust.2. W przypadku, gdy faktura na zaliczkę nie obejmuje całej ceny to stosownie do § 14 ust. 4 cyt. rozporządzenia sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11 - 13 tego rozporządzenia, a więc wskazując m.in. przedmiot sprzedaży, z tym, że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wskazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. W takiej fakturze należy również wskazać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Należy zaznaczyć, iż wspomniane zasady dokumentowania na mocy § 25 ust. 1 pkt 2 w/w rozporządzenia znajdują odpowiednie zastosowanie do faktur wewnętrznych wystawianych m.in. w przypadku importu usług.

W świetle powyższych rozważań Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż w sytuacji opisanej przez Podatnika brak jest podstaw do dokonania korekty deklaracji po otrzymaniu faktury za wykonaną usługę.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj