Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/193/PDII/415/56/2005
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/193/PDII/415/56/2005
Data
2005.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych
zapomoga pieniężna


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z tytułu wypłaty zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 21.11.2005 r. WSW dotyczącego opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wypłaty zapomogi z funduszu świadczeń socjalnych w związku z trudną sytuacją życiową za 2005 rok stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Z wniosku wynika, że pracownica WSW złożyła prośbę o wypłatę zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ponieważ znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Pracownica ta spodziewając się w najbliższych tygodniach dziecka została opuszczona przez męża, który pozostawił ją z niespłaconym kredytem mieszkaniowym oraz nieuregulowanymi rachunkami mieszkaniowymi.

Czy przychody uzyskane z tytułu wypłaty tej zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zdaniem wnioskodawcy zapomoga wypłacona w związku z indywidualnym zdarzeniem losowym winna być zwolniona z opodatkowania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia - że zgodnie do art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł., z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

Z uwagi na fakt, iż ustawodawca nie zdefiniował w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znaczenia słowa "zdarzenia losowe", przyjąć należy potoczne znaczenie tego słowa, oznaczające zdarzenie zależne od losu, kolei, wydarzeń życia. Zatem zdarzenia losowe mogą być spowodowane nie tylko działaniem sił przyrody, ale również działaniem ludzi, pod warunkiem jednak, że zachowane są przesłanki losowości tzn. musi zachodzić zdarzenia nieprzewidywalne, niezależne od woli człowieka i nie do uniknięcia mimo zachowania należytej staranności.

Zatem niezbędne jest tutaj ustalenie powodu udzielenia zapomogi - musi to być zdarzenie losowe, natomiast inne sytuacje, nie objęte przepisami ustawy nie mają wpływu na nabycie prawa do zwolnienia. Wobec powyższego, zapomoga otrzymana z tytułu trudnej sytuacji życiowej, ponieważ została opuszczona przez męża i spodziewa się dziecka nie będzie korzystać ze zwolnienia zawartego w w/w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 21 listopada 2005 r. jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj