Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-KN/443-87/O/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-KN/443-87/O/05
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek mieszkalny
kredyt
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy otrzymany kredyt należy opodatkować 7 % podatkiem VAT?
W konsekwencji czego kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie, czy jest uzależniony od momentu podpisania umowy, czy otrzymania transz - części kredytu, czy po podpisaniu umowy o ustanowienie prawa lokatorskiego do lokalu, czy też po całkowitej spłacie kredytu ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika, z dnia 10.08.2005 r., ( data stempla pocztowego ) uzupełnionego w dniu 05.09.2005 r., oraz w dniu 20.09.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług udzielonego kredytu przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 10.08.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Spółdzielnia ... jest podatnikiem podatku VAT. W 2005 r. podatnik przystępuje do inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego. Ww. inwestycja w części będzie finansowana z otrzymanego kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Po wybudowaniu budynku z ww. środków przyszli członkowie spółdzielni przystąpią do spłaty kredytu na zasadach zgodnych z zawartą umową.

Krajowy Fundusz Mieszkaniowy jest finansowany ze środków budżetu państwa. Bankiem który udziela kredyt jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednocześnie strona informuje, że otrzymany kredyt nie ma wpływu na cenę 1 m2 nowo wybudowanego budynku i nie jest on przychodem spółdzielni, a jest księgowany w następujący sposób : strona Wn - rachunek bankowy, nr konta "131" ( z którego płacono wykonawcy ), strona Ma - kredyty i odsetki do spłaty, nr konta "137". Natomiast rozliczenie nastąpi dopiero po całkowitej spłacie kredytu po 30 latach i tylko wtedy kredyt (bez odsetek ) jest przeznaczony na fundusz wkładów mieszkaniowych - nr konta "804".

Ponadto w momencie przygotowania dokumentów w celu uzyskania kredytu Spółdzielnia jest zobowiązana do przeprowadzenia przetargu na budowę budynku zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy otrzymany kredyt należy opodatkować 7 % podatkiem VAT. W konsekwencji czego kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie, czy jest uzależniony od momentu podpisania umowy, czy otrzymania transz - części kredytu, czy po podpisaniu umowy o ustanowienie prawa lokatorskiego do lokalu, czy też po całkowitej spłacie kredytu ?

Zdaniem wnioskodawcy, otrzymanie ww. kredytu nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie ma on wpływu na cenę 1 m2 nowo wybudowanego budynku. Ponadto nie jest on przychodem dla Spółdzielni, jak i dla członków spółdzielni z tytułu wpłaty na wkłady mieszkaniowe. Natomiast zgodnie z umową lokatorzy przystąpią do spłaty dopiero po wybudowaniu budynku i w pierwszej kolejności będą spłacać same odsetki, następnie kredyt i odsetki bieżące. Powyższa spłata będzie elementem czynszu, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 29 ust 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) w przypadku ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jako kwotę należną, będącą podstawą opodatkowania ( obrotem ), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężnej przepis art. 29 ust 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

Do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust 7 ww. ustawy o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy - zgodnie z postanowieniami statutu.

Wobec powyższego w przypadku otrzymania kredytu, który przeznaczony będzie na sfinansowanie kosztów budowy, do podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu ustanowienia, na rzecz członków spółdzielni, spółdzielczego prawa do lokalu, wliczona powinna być kwota ww. kredytu przypadająca na poszczególne lokale mieszkania. Stawka podatku z tytułu ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wynosi 7 % w myśl art. 146 ust 1 pkt 2b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) zgodnie z którym w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast obowiązek podatkowy z tytułu ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego powstaje m.in. z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - art. 19 ust 13 pkt 10 w. cyt. ustawy.

Wobec powyższego moment uruchomienia transz kredytu, czy spłaty kredytu z którego jest finansowana budowa lokali nie wpływa na określenie momentu powstania obowiązku podatkowego, gdyż powstaje on z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub innych praw, bowiem od tego momentu następuje określenie kwoty należnej od poszczególnych członków Spółdzielni, z tytułu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy kredytu.

Otrzymanie kredytu przez Spółdzielnię ... z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego, podlega opodatkowaniu 7 % podatkiem VAT w momencie ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dla poszczególnych członków spółdzielni.

Niniejszą odpowiedź udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj