Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-457/05/AP
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-457/05/AP
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
strata
udział w zyskach


Pytanie podatnika
Czy rozliczenie z tytułu udziału w zyskach konsorcjum lub pokrycia straty podlega VAT?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona zawarła porozumienie z AAA Sp. z o.o. w sprawie wspólnej realizacji na zasadach konsorcjum projektu budowlano - montażowego "A". Zgodnie z w/w porozumieniem AAA Sp. z o.o. zawarła umowę z Uniwersytetem na wykonanie w/w inwestycji. AAA Sp. z o.o. w relacjach z inwestorem reprezentowała konsorcjum oraz wystawiła fakturę za wykonane usługi. Natomiast wnioskodawca jako uczestnik konsorcjum za wykonane prace wystawił faktury dla AAA Sp. z o.o.

Ponadto Strony konsorcjum ustaliły, że będą uczestniczyły w 50% w zysku wygospodarowanym w związku z realizacją zadania lub będą zobowiązane do pokrycia straty w tej samej wysokości. Zdaniem Strony rozliczenie z tytułu udziału w zysku konsorcjum lub pokrycia straty nie spełnia definicji usługi zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym nie podlega podatkowi VAT i nie jest również dokumentowane fakturą VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów o odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2. eksport towarów

3. import towarów

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę,w jakiej dokonano czynności prawnej

2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wobec powyższego rozliczenie pomiędzy Spółkami z tytułu udziału w zysku konsorcjum lub pokrycia straty nie mieści się w w/w definicji świadczenia usług, zależy jedynie od wykonania przedmiotowej usługi przez AAA Sp. z o.o. Jednocześnie należy zauważyć, że w fakturze wystawionej przez AAA Sp. z o.o. za wykonanie w/w usług wykazany został podlegający wpłacie do urzędu skarbowego podatek od towarów i usług.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz w/cyt. przepisy należy stwierdzić, że rozliczenie udziału w zysku pomiędzy Spółkami nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem rozliczenie to nie będzie udokumentowane fakturą VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj