Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-KN/443-47/O-2/05
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-KN/443-47/O-2/05
Data
2005.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
likwidacja działalności
rejestracja ponowna
utrata prawa do zwolnienia
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy w przypadku podjęcia decyzji o likwidacji działalności i zarejestrowania nowej działalności w zawężonym zakresie tj. wynajem pokoi opodatkowanej w formie karty podatkowej, będzie istniał od razu obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... z dnia 30.03.2005 r. ( data stempla pocztowego ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej w przypadku ponownej rejestracji działalności gospodarczej, po uprzedniej jej likwidacji

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesienia do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 30.03.2005 r. podatnik przedstawia następujący stan faktyczny :

Pani ... rozpoczęła w dniu 01.05.2004 r. działalność handlową oraz wynajem pokoi gościnnych w sezonie letnim, opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Ponadto wskazuje, iż nie posiadała informacji, że dla rozpoczynających nową działalność obowiązują inne limity dotyczące obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej. Wobec powyższego nastąpiło przekroczenie limitu zwalniającego z obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej oraz przekroczenie limitu uprawniającego do zwolnienia z podatku VAT.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy w przypadku podjęcia decyzji o likwidacji działalności i zarejestrowania nowej działalności w zawężonym zakresie tj. wynajem pokoi opodatkowanej w formie karty podatkowej, będzie istniał od razu obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej.

Zdaniem podatnika nie będzie istniał od razu obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej, gdyż w myśl obowiązujących przepisów podatkowych osoba rozpoczynająca działalność w trakcie roku podatkowego, jest obowiązana do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej po przekroczeniu 20.000 zł.

W dniu 06.05.2005 r. tutejszy organ podatkowy postanowieniem Nr PV-KN/4433-47/O/05 pozostawił powyższe zapytanie bez rozpatrzenia, gdyż uznał, iż dotyczy ono zdarzeń przyszłych, a udzielona przez organ podatkowy interpretacja powinna odnosić się do prawno – podatkowych skutków zdarzenia, które miało już miejsce.

Decyzją Nr PI/005-469/05/P/09 z dnia 01.09.2005 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku uchylił z urzędu ww. postanowienie tutejszego organu podatkowego i wskazał, że tutejszy organ podatkowy zobowiązany jest do ponownego merytorycznego rozpatrzenia wniosku podatnika .

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art, 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W związku z tym, iż Pani .. w 2004 r. prowadziła we własnym imieniu działalność gospodarczą, to likwidując i ponownie otwierając firmę na własne nazwisko nie można uznać, że mamy do czynienia z podmiotem gospodarczym który dopiero rozpoczyna sprzedaż.

Przepis § 3 ust 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Z 2004 r. Nr 273, poz. 2706 ze zm. ) stanowi że do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. strona utraciła prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Zatem jeżeli Pani ponownie rozpocznie działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych tj. wynajmu pokoi gościnnych w sezonie letnim, będzie Pani zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz podmiotów określonych w art. 111 ust 1 ww. ustawy, za pomocą kasy rejestrującej z chwilą osiągnięcia pierwszego obrotu z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj