Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
PDF1/415-30/05
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF1/415-30/05
Data
2006.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
karta podatkowa
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy prowadząc w 2006 r. działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej podatnik może przekroczyć maksymalny stan zatrudnienia wynikający z tabeli w związku z art. 36 ust. 4 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, w zakresie:
- chemicznego czyszczenia i farbowania, z wyjątkiem czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich ? poz. 82 tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej części I, która przewiduje maksymalny stan zatrudnienia 4 pracowników,
- usługi w zakresie prania, prasowania i prężenia firanek ? poz. 80 ww. tabeli przewiduje maksymalny stan zatrudnienia 2 pracowników,
- sprzątanie wnętrz ? poz. 92 ww. tabeli przewiduje maksymalny stan zatrudnienia 2 pracowników.
Działalność wykonywana jest przy zatrudnieniu 5 pracowników.
Na 2005r. ustalono kartę podatkową w wysokości 751,00zł miesięcznie tj. stawka z poz. 82, która przewiduje maksymalny stan zatrudnienia - 4 pracowników. 5-ty pracownik pozostaje bez wpływu na wysokość karty podatkowej na podstawie art. 36 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zgodnie z którym, nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej przekroczenie stanu zatrudnienia określonego w części I, z wyjątkiem tabeli ?Usługi gdzie indziej w załączniku niewymienione?, II, III i IV tabeli nie więcej niż o trzech pracowników w latach 2003-2005.
Z tytułu zatrudnienia ww. osób stawka nie ulega zmianie.

W Pani ocenie wykonując dotychczasowy zakres działalności przy zatrudnieniu 5 pracowników (2 pracowników ? zgodnie z tabelą miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej ? część I plus 3 pracowników zgodnie z art. 36 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998r.) w 2006r. nie nastąpi utrata warunków do karty podatkowej. Tłumaczy to Pani sytuacją, w której w poprzednich latach przepisy podatkowe były aktualizowane w roku, w którym traciły swoją ważność. Można zdaniem Pani domniemywać, iż brak zmian art. 36 ust. 4 pkt 3 i ust. 6 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998r., nie jest działaniem na niekorzyść podatnika i jego pracowników, tylko kwestią nowelizacji powyższej ustawy, która też będzie obowiązywała od początku 2006r.

Organ podatkowy stwierdza co następuje.
Zgodnie z art. 36 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej przekroczenie stanu zatrudnienia określonego w części I, z wyjątkiem tabeli ?Usługi inne gdzie indziej w załączniku niewymienione?, II, III i IV tabeli, nie więcej niż o trzech pracowników w latach 2003-2005.
Z przytoczonych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego ? wynika, iż mogła Pani przekroczyć zatrudnienie, bez utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, nie więcej niż o trzech pracowników, tylko i wyłącznie w okresie od 2003r. do 2005r.
Przepisy powyższe konkretnie określają lata, w których mają zastosowanie.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż Pani stanowisko w ww. sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj