Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US 39/ZV/P/Pr/5/2006
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 39/ZV/P/Pr/5/2006
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
komornik sądowy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaz licytacyjna ruchomości dokonywana przez komornika sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy organ egzekucyjny stał się podatnikiem podatku VAT oraz czy organ egzekucyjny miał obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej tę sprzedaż


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08. 1997r - Ordynacja Podatkowa ( Dz. U z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony


Naczelnik Urzędu Skarbowego
- uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego dokonywana jest sprzedaż ruchomości przez komornika sądowego w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym z wniosku wierzyciela.

Postawione pytanie sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii czy sprzedaż licytacyjna tych ruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy organ egzekucyjny stał się podatnikiem podatku VAT oraz czy organ egzekucyjny miał obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej sprzedaż licytacyjną ruchomości.

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz. U. z 2002r nr 110 poz. 968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W związku z powyższym prowadzona przez komornika sądowego sprzedaż licytacyjna środków trwałych, wyposażenia oraz towarów handlowych dłużnika, który był zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem za wyjątkiem towarów używanych spełniających kryteria o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiających zastosowanie zwolnienia z podatku.

Zgodnie z § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od towarów i usług ( Dz. U. nr 95 poz.798) organy egzekucyjne, określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz. U. z 2002 r nr 110 poz.968 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17listopada 1964r - Kodeks postępowania cywilnego ( Dz. U. nr 43 poz. 296 z późn. zm.) w przypadku sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów; kopię faktury otrzymuje dłużnik.

Według § 24 ust. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów.

Z pisma Strony wynika, iż dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, jest podatnikiem podatku od towarów i usług, jednocześnie nie dysponował i nadal nie dysponuje żadnymi dokumentami potwierdzającymi, iż sprzedane w toku licytacji ruchomości stanowiły składniki majątkowe prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej. Ponadto, pomimo pisma komornika z dnia 16.09.2005r. dłużnik nie przekazał organowi egzekucyjnemu dokumentów, pozwalających określić charakter sprzedanych ruchomości, nie okazał dowodów zakupu ani zapisów w ewidencji zakupów VAT.

W związku z powyższym stanowisko Strony, iż nie zaistniał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, organ egzekucyjny nie stał się podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie miał obowiązku wystawienia faktury VAT dokumentującej sprzedaż licytacyjną ruchomości należy uznać za prawidłowe, wobec czego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj