Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-49/06
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-49/06
Data
2006.01.27



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy dla potrzeb podatku dochodowego wystawiona faktura przez żonę dla męża będzie stanowiła w firmie żony przychód do opodatkowania, a wfirmie męża wartość początkową dla potrzeb amortyzacji śr. trwałego?Czy wystawiona faktura przez firmy męża dot. sprzedaży budynku będzie jednocześnie przychodem i kosztem u męża, który jest również współwłaścicielem?


Na podstawie art. 14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07 listopada 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Pan Franciszek K. zam. w Giżycku zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z występującymi wątpliwościami z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych:
- czy dla potrzeb podatku dochodowego wystawiona faktura przez żonę dla męża będzie stanowiła w firmie żony przychód do opodatkowania a odpowiednio w firmie męża wartość początkową budynku dla potrzeb amortyzacji ?,
- czy wystawiona faktura na rzecz firmy męża dotycząca sprzedaży budynku będzie jednocześnie przychodem i kosztem u męża, który jest jednocześnie właścicielem ?.

Zgodnie z art. 14a par.1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 07 listopada 2005 roku wynika, że małżonka Wnioskodawcy, Pani Danuta K. prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W trakcie tej działalności i dla jej potrzeb wybudowano obiekt budowlany (halę produkcyjno - handlową). W związku z realizacją tej inwestycji dokonano odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług. Obiekt ten wybudowano na gruncie stanowiącym współwłasność małżeńską. Małżonka zamierza zlikwidować prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Wnioskodawca natomiast dokonał rejestracji swojej firmy w tym samym przedmiocie działalności co małżonka i prowadzi działalność w części tego samego obiektu co żona. Wnioskodawca będąc również zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług odkupił część maszyn i urządzeń oraz towarów handlowych od firmy małżonki.

W związku z powyższym na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych pojawiły się wątpliwości:
- czy dla potrzeb podatku dochodowego wystawiona faktura przez żoną dla męża będzie stanowiła w firmie żony przychód do opodatkowania a odpowiednio w firmie męża wartość początkową budynku dla potrzeb amortyzacji ?,
- czy wystawiona faktura na rzecz firmy męża dotycząca sprzedaży budynku będzie jednocześnie przychodem i kosztem u męża, który jest jednocześnie właścicielem ?.

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c tej ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Podstawą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środka trwałego ustalona zgodnie z treścią art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z art. 22g ust. 11 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku: zasada ta nie ma jednak zastosowania do składników majątku stanowiącego współwłasność majątkową małżonków (...), nie definiując jednocześnie pojęcia wspólności majątkowej małżonków. Definicję taką zawiera natomiast ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zmianami). W myśl art. 31 tego aktu prawnego wspólność majątkowa między małżonkami powstaje z mocy ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa, obejmując ich dorobek. Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Treść art. 33 w/wym. ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa co stanowi odrębny majątek każdego z małżonków, eliminując spośród innych przedmiotów przedmioty służące do prowadzenia przedsiębiorstwa. (art. 33 pkt 5).

Ponadto z treści art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Przepis ten stosuje się odpowiednio w razie zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków - jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu). Zgodnie z treścią art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu prawnego w kontekście stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 07 listopada 2005 roku wynika zatem, że drugi z małżonków ma prawo amortyzować składniki majątku bez potrzeby ich odkupowania (stanowią one bowiem jego współwłasność), które uprzednio były wprowadzone do ewidencji (wykazu) u pierwszego z małżonków. Dokonując odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej takich środków trwałych, ustalonej w wysokości określonej w ewidencji pierwszego małżonka - drugi z małżonków uwzględnia dotychczasową wysokość odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez pierwszego.

Mając zatem na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, iż stanowisko zaprezentowane we wniosku z dnia 07 listopada 2005 roku jest prawidłowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
- przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj