Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PDOF/415/56/06
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415/56/06
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
komornik sądowy
moment powstania przychodów
nakaz zapłaty
wynagrodzenie zaległe
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek odporowadzenia podatku dochodowego od zasądzonego nakazem płatniczym lecz nie wyegzekwowanego jeszcze przez komornika sądowego zaległego wynagrodzenia ze stosunku pracy ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.12.2005 r. Wnioskodawca złożył w tut. Urzędzie wniosek ( uzupełniony w dniu 23.12.2005 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zasad opodatkowania zaległego wynagrodzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w 2005 r. uzyskał wyrok Sądu Rejonowego - Wydział Pracy, w którym zasądzona została kwota z tytułu wynagrodzenia za pracę w kwocie 3.600,00 zł ( netto ) z odsetkami za zwłokę. W uzupełnieniu wniosku Podatnik w dniu 23.12.2005 r. wyjaśnił, że do chwili obecnej nie ma wykonania wyroku, wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne, komornik nie wyegzekwował jeszcze zasądzonej kwoty. Zdaniem Wnioskodawcy w takiej sytuacji nie jest on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od zasądzonego lecz nie otrzymanego wynagrodzenia.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do dyspozycji art. 45 ust. 1 tej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty ) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Wynagrodzenie za pracę jest pojęciem określonym przepisami prawa pracy - ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm. ). Pojęcie wynagrodzenia brutto, czy netto nie występuje w przepisach prawa pracy i ma raczej znaczenie potoczne.
Przez wynagrodzenie netto należy rozumieć tą część wynagrodzenia za pracę, którą otrzymuje pracownik, ale tylko wtedy, gdy pracodawca dokona stosownych odliczeń na podstawie przepisów prawa podatkowego. Jeżeli jednak pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia, to nie można mówić o jakichkolwiek odliczeniach i tym samym wypłacie wynagrodzenia ( nazywanego wynagrodzeniem netto ).

W sytuacji, gdy wypłaty zaległego wynagrodzenia dokonuje komornik, po uprzednim jego wyegzekwowaniu od pracodawcy, to w świetle przepisów art. 42 e wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych komornik jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej według stawki 19%. Z opodatkowania wyłączone są odsetki za zwłokę, które w tym przypadku mają charakter odszkodowawczy ( kompensacyjny ).

Zgodnie z art. 42 e ust. 4, przepisy art. 38 ust. 1 i art. 39 ust. 1 i 2 ustawy ( określające obowiązki płatników ) stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że komornik sądowy przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając równocześnie deklarację PIT-4. W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, komornik sądowy obowiązany jest przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację PIT-11/8B, jeżeli zaś obowiązek poboru zaliczki ustał w ciągu roku, komornika obowiązuje termin do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Wyegzekwowana od pracodawcy kwota wynagrodzenia będzie przychodem dla podatnika z chwilą jego otrzymania i stosownie do postanowienia przepisu art. 45 ust. 1 wymienionej ustawy podatnik powinien w zeznaniu podatkowym ( składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskano przychody ) wykazać przychód z tego tytułu i opodatkować dochód łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Nadmienia się, że interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, załączone do wniosku dokumenty nie były przedmiotem analizy i oceny.

Powyższa informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie niniejsze służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu ul. Sienkiewicza 44 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia ( art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj