Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/TP/443/2090/MW/05
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/TP/443/2090/MW/05
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
homologacja


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zmiany homologacji (przeznaczenia ) samochodu ciężarowego na osobowy należy dokonać zwrotu podatku VAT odliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r. ze zm.), w związku z pismem z dnia 20.09.2005r. w sprawie obowiązku skorygowania podatku naliczonego przy zmianie przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy , na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego


p o s t a n a w i a


uznać Pana stanowisko za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Kupił Pan we wrześniu 2003 roku samochód marki Audi A4 Avant, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie ze świadectwem homologacji wydanym przez importera jest to samochód o ładowności 511 kg przeznaczonym do przewozu 4 osób. Zgodnie z obowiązującymi w w/w czasie przepisami prowadzona przez Pana firma miała prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu tegoż samochodu w całości. Obowiązujące ówcześnie regulacje art. 25 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 roku zabraniały jedynie odliczenia w stosunku do samochodów o ładowności poniżej 500 kg. W roku bieżącym stwierdził Pan, że ograniczenie konstrukcyjne przestrzeni ładunkowej i osobowej wprowadzone ze względu na przeznaczenie pojazdu uniemożliwia de facto przewóz towarów większych gabarytowo a także większej liczby osób. W związku z powyższym wszczął Pan procedurę zmiany przeznaczenia pojazdu z ciężarowego na osobowy, a tym samym likwidację kratki dzielącej bagażnik z kabiną.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku zmiany homologacji przeznaczenia z samochodu ciężarowego na osobowy należy dokonać zwrotu podatku VAT odliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zmiana przeznaczenia samochodu nie spowoduje konieczności zwrotu podatku VAT odliczonego przy jego zakupie.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie w/w zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 19 ust 1 obowiązującej do dnia 30.04.2004r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawniało do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku określono m.in. w przepisie art. 25 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż stanowiła przedmiot działalności gospodarczej podatnika.

Zatem jeżeli faktura - na podstawie której, podatnik dokonał odliczenia - dokumentowała w danym momencie zakup samochodu ciężarowego, podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W konsekwencji dokonanie zmian - nawet tych, które powodują przekwalifikowanie rodzaju pojazdu - po zrealizowaniu czynności zakupu i skorzystaniu z przysługującego prawa do odliczania, nie rodzi obowiązku zwrotu odliczonego podatku.

W obowiązującej od 1 maja 2004r. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) , brak jest przepisów , które nakładałyby na podatnika obowiązek korekty podatku naliczonego, który został odliczony w okresie , kiedy pojazd był używany jako samochód ciężarowy.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

1. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

2. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3. Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj