Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/2/P/22/2006
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/2/P/22/2006
Data
2006.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
opodatkowanie
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy ewentualna sprzedaż samochodu (zaliczonego do środków trwałych) po zaprzestaniu działalności gospodarczej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Wnioskodawca wnosił o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie czy ewentualna sprzedaż samochodu (zaliczonego do środków trwałych) po zaprzestaniu działalności gospodarczej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej rozliczał podatek dochodowy na zasadach ogólnych jak również w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (z informacji znajdujących się w posiadaniu tut. US wynika, że z tej formy opodatkowania Strona korzystała w okresie I 2002-XII 2005). Wnioskodawca był również płatnikiem podatku od towarów i usług. Strona wskazała w swym piśmie, iż z dniem 31.12.2005r. zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej i w związku z tym sporządziła spis z natury. Podatnik spis z natury sporządził "z towarów handlowych, które pozostały nie sprzedane" bez uwzględnienia środków trwałych, w tym samochodu osobowego. Strona wskazała, iż przedmiotowy samochód został nabyty na podstawie umowy kupna - sprzedaży. W przypadku nabycia pojazdu cena zakupu nie obejmowała podatku od towarów i usług w związku z powyższym Podatnik nie odliczał podatku naliczonego. W piśmie uzupełniającym do wniosku Podatnik wskazał, iż w roku 1998r. był płatnikiem podatku VAT, w podatku dochodowym rozliczał się na zasadach ogólnych. W tym okresie - II 1998r. "wprowadził do ewidencji" używany samochód osobowy nabyty w 1997r. Strona w w/w piśmie zajęła swoje stanowisko. Zdaniem Wnioskodawcy "sprzedaż środków trwałych po okresie likwidacji działalności gospodarczej nie skutkuje opłatą podatku".

Na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Biorąc pod uwagę brzmienie ust. 2 art. 15 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach, wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Na podstawie art. 96 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Biorąc pod uwagę brzmienie ust. 6 art. 96 w/w ustawy o podatku VAT jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.- ostatnia zmiana Dz. U. z 2005r. Nr 143 poz. 1199) w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Obowiązek powyższy ciąży na podatniku obowiązanym, na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. W oparciu o ust. 4 art. 14 w/w ustawy o podatku VAT przepis ust. 1 stosuje sie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zasada ta odnosi się zarówno do towarów, które stanowią środki obrotowe jak również do towarów, które zostały zaliczone przez podatnika do jego środków trwałych.

Na podstawie ust. 5 art. 14 w/w ustawy o podatku VAT w przypadku określonym w ust. 1 podatnicy obowiązani są sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani:

1) sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz

2) zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

W oparciu o brzmienie ust. 6 art. 14 w/w ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy w przypadku określonym w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14. dnia, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania ustawodawca określił zasadę ogólną, w myśl której istnieje konieczność opodatkowania towarów, co do których podatnik zaprzestający prowadzenia działalności gospodarczej, mający obowiązek zgłoszenia faktu zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, skorzystał z prawa do odliczenia podatku przy ich nabyciu. Obowiązek opodatkowania VAT jest zatem obwarowany podstawowym warunkiem - stosuje się go tylko do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary, które nie spełniają tego warunku nie podlegają w tej sytuacji opodatkowaniu.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w oparciu o w/w przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, stwierdza iż z uwagi na to, że Podatnikowi w związku z nabyciem samochodu nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na Podatniku nie ciąży obowiązek ujęcia tego towaru w spisie z natury, a tym samym nie ciąży obowiązek odprowadzenia podatku. Skoro Strona jako podatnik podatku od towarów i usług zaprzestający prowadzenia działalności przy sporządzeniu spisu z natury nie miała obowiązku ujęcia tego towaru w spisie z natury i nie ciążył na niej obowiązek odprowadzenia z tego tytułu podatku, tym samym sprzedaż przez podmiot nie będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w/w samochodu - środka trwałego pozostałego po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej - nie rodzi obowiązku odprowadzenia z tego tytułu podatku od towarów i usług (czynność w zakresie dostawy pojazdu nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług).

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko zawarte w piśmie Podatnika jest w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 b w/w ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże jednak właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj