Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-56/PIT/05
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-56/PIT/05
Data
2006.01.04



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
pracownik
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
zapomoga pieniężna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy bezzwrotna zapomoga tytułu urodzenia się dziecka, wypłacona z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 6 października 2005r. Spółka Akcyjna złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka wypłaca ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zapomogi bezzwrotne w kwocie 150,00 zł z tytułu urodzenia dziecka. Zapomogi te wypłacane są jednorazowo pracownikom, którym urodziło się dziecko. Podstawę wypłaty świadczenia stanowi akt urodzenia dziecka.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy zapomoga bezzwrotna z tytułu urodzenia się dziecka, wypłacona z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Spółki, wyżej wymienione kwoty korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłatę tę Spółka określa mianem zapomogi i traktuje ją w kategorii zdarzenia losowego, co prawda zdarzenia losowego o charakterze przewidywalnym, lecz jednak zdarzenia losowego. Zapomoga ta jest świadczeniem jednorazowym i wypłacana jest przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, ponieważ w Spółce nie działają związki zawodowe, a to - w opinii Wnioskującej - daje kolejny powód do zastosowania zwolnienia zapomogi z podatku, ale w ramach tego samego artykułu pkt 9 - czyli funkcji przejętych przez fundusz socjalny od związków zawodowych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się, co następuje:

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

W przytoczonym przepisie wskazane zostały przypadki, których wystąpienie umożliwia zastosowanie zwolnienia otrzymanej zapomogi z podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym indywidualne zdarzenia losowe.

Ustawodawca nie zdefiniował przy tym pojęcia "zdarzenie losowe". Należy je zatem rozumieć zgodnie ze znaczeniem, jakie ma ono w języku potocznym. "Zdarzenie losowe" można określić, jako zdarzenie zależne od losu (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

Zdarzenia losowe mogą być spowodowane nie tylko działaniami sił przyrody, ale również działaniami ludzi, pod warunkiem jednak, że zachowane są przesłanki "losowości", tzn. musi to być zdarzenie nieprzewidywalne, niezależne od woli człowieka i nie do uniknięcia, mimo zachowania należytej staranności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca wypłaciła pracownikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zapomogę z tytułu urodzenia dziecka.

W ocenie tutejszego organu podatkowego urodzenie dziecka nie stanowi zdarzenia losowego, nieprzewidywalnego i niezależnego od woli człowieka.

Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, wypłacane z funduszów związków zawodowych.

Tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż zwolnienia przedmiotowe, określone w art. 21 przywołanej ustawy, stanowią ograniczenie zasady równości i powszechności opodatkowania, wobec czego niedopuszczalna jest ich wykładnia rozszerzająca.

Skoro w Spółce nie działają związki zawodowe, a zwolnieniu przedmiotowemu podlegają zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, wypłacane z funduszów związków zawodowych, nie można zasadnie wywieść, iż ich funkcje przejął, w opisanym zakresie, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Zatem wypłata bezzwrotnej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, finansowana z innego źródła niż fundusze związków zawodowych, nie może być uznana za jednorazowy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, wypłacany z funduszów związków zawodowych.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zatem, kwota wypłacona pracownikowi z tytułu urodzenia dziecka, będzie stanowiła dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj