Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-348/12-2/IZ
z 4 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-348/12-2/IZ
Data
2012.07.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
broszury
książka
numizmat
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
wydawnictwo


Istota interpretacji
dotyczy opodatkowania książek i broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej



Wniosek ORD-IN 806 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3.04.2012 r. (data wpływu 6.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy książek i broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy książek i broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism oraz książek i broszur. Wydawane przez Spółkę książki lub broszury posiadają numer ISBN, przyznany w puli w odpowiedniej procedurze przez Bibliotekę Narodową, a ich dostawa dokonywana jest odpłatnie.

W związku z rocznicą beatyfikacji Jana Pawła II Spółka wprowadziła na rynek kolekcję książek lub broszur dotyczących pielgrzymek papieża do Ojczyzny wraz z dołączonymi do nich numizmatami.

Każda sprzedawana książka lub broszura z ww. kolekcji dotyczy jednej z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Dany tom zawiera kalendarium pielgrzymki wraz z mapkami, fragmentami homilii i wystąpień, zdjęciami oraz komentarzami/wspomnieniami dotyczącymi konkretnej wizyty. Do każdej książki lub broszury dołączony został numizmat, na którego awersie widnieje wizerunek papieża z danej pielgrzymki, na rewersie — mapka Polski z datami i miejscami odwiedzin papieża w trakcie danej wizyty.

Spółka przewiduje również wydanie specjalne w ramach kolekcji, tj. książki lub broszury prezentującej proces beatyfikacyjny, relacjonującej pogrzeb w Watykanie. Do tego wydania dołączony zostanie również numizmat z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji papieża oraz dodatkowa kapsułka zawierająca ziemię z Ziemi Świętej (ok. 1 grama).

Dołączone numizmaty oraz grudka ziemi z Ziemi Świętej mają charakter komplementarny względem treści samej książki lub broszury.

Dołączone do książek lub broszur numizmaty znajdują się na 1 stronie okładki w specjalnej wytłoczce. Książka lub broszura z numizmatem będzie zafoliowana termokurczliwie, co uniemożliwi zakup każdego z elementów osobno. W ten sam sposób dołączona będzie do książki lub broszury grudka Ziemi Świętej.

Zarówno numizmat jak i grudka ziemi z Ziemi Świętej będzie więc składową częścią książki lub broszury. Nabycie samego numizmatu czy grudki ziemi z Ziemi Świętej (bez jednoczesnego nabycia książki lub broszury) nie będzie możliwe. Podobnie nie jest możliwe kupno wyłącznie książki — bez dołączonego numizmatu czy grudki ziemi z Ziemi Świętej. W konsekwencji przedmiotem sprzedaży jest książka lub broszura składająca się z dwóch lub więcej elementów.

Innymi słowy, Spółka dokonuje dostawy książek lub broszur (drukowanych z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych), do których dołączone są numizmaty/grudka ziemi z Ziemi Świętej - stanowiące uzupełnienie treści zawartej w książkach lub broszurach; numizmaty/grudka ziemi z Ziemi Świętej mają więc charakter uzupełniający i zarazem komplementarny względem treści książki lub broszury.

Podkreślenia wymaga, iż numer ISBN jest nadawany książce lub broszurze złożonej z dwóch elementów, tj. książce lub broszurze wraz z dołączoną do niej numizmatem i grudką ziemi z Ziemi Świętej. Oba elementy wspólnie stanowią bowiem merytorycznie uzupełniającą się całość i pod tym względem tworzą jedno wydawnictwo.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi dotyczącej prawidłowej klasyfikacji statystycznej towarów w postaci książek i broszur z dołączonymi numizmatami lub grudką ziemi z Ziemi Świętej (stanowiącymi uzupełnienie treści książek i broszur) w oparciu o przepisy i zasady metodyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU z 2008 r.) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie PKWIU z 2008 r.).

22 marca 2012 r. na rzecz Spółki została wydana przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, opinia klasyfikacyjna (dalej: opinia klasyfikacyjna).

Zgodnie z powyższą opinią, na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie PKWiU z 2008 r., zarówno książki posiadające numer ISBN, jak i broszury dotyczące pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, zawierające kalendarium pielgrzymki wraz z mapkami, fragmentami homilii i wystąpień, zdjęciami oraz komentarzami/wspomnieniami dotyczącymi konkretnej wizyty, wraz z dołączonymi numizmatem lub grudką ziemi stanowiące komplementarny zestaw, mieszczą się w grupowaniach 58.11.1 PKWiU „Książki/ drukowane”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że w oparciu o przepis art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z treścią poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT („Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%”) jest uprawniona do stosowania 5% stawki VAT, w przypadku dokonywania dostaw (sprzedaży) następujących towarów:

  1. książek wraz z numizmatami i ewentualnie grudką ziemi z Ziemi Świętej stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w książce,
  2. broszur wraz z numizmatami i ewentualnie grudką ziemi z Ziemi Świętej stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w broszurze.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na przepis art. 41 ust. 2a ustawy o VAT oraz treść poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., jest ona uprawniona do stosowania 5 % stawki VAT w przypadku dokonywania dostaw książek wraz z numizmatem i ewentualnie grudką ziemi z Ziemi Świętej stanowiące uzupełnienie informacji zawartych w książce. Przedmiotowe stanowisko wynika z faktu, iż wydawnictwa w postaci książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej (traktowane z ekonomicznego i statystycznego punktu widzenia jako jeden złożony produkt) spełniają wszystkie warunki wskazane w treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. są zaklasyfikowane w odpowiednim grupowaniu PKWiU z 2008 r., stanowią książkę (co potwierdza praktyka podatkowa) ,drukowaną /wytworzoną metodami poligraficznymi, także są opatrzone stosownym symbolem ISBN.

Zdaniem Spółki, jest ona również uprawniona do stosowania 5% stawki VAT do dostaw broszur wraz numizmatem i ewentualnie grudką ziemi z Ziemi Świętej stanowiącymi uzupełnienie informacji zawartych w broszurze. Stanowisko to wynika z faktu, iż broszury stanowiące specyficzny rodzaj książek wytwarzanych metodami poligraficznymi), klasyfikowane w odpowiednim grupowaniu PKWiU z 2008 r. i opatrzone stosownym symbolem ISBN spełniają wszystkie warunki wskazane w treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy

  1. Uzasadnienie stanowiska Podatnika

Uzasadnienie wspólne dla Pytania 1 i 2

Zgodnie z podstawową regułą wskazaną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka VAT w przypadku dokonywania czynności opodatkowanych VAT wynosi 22%. Jednak, na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, wprowadzonego ustawą z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1578; dalej: ustawa zmieniająca), w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawka VAT wskazana m.in. w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 23%.

Jednocześnie, w przypadku niektórych towarów bądź usług możliwe jest stosowanie niższych stawek VAT - m.in. na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (również wprowadzonego w drodze ustawy zmieniającej), który obniża stawkę VAT do 5% dla dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Oznacza to, iż jeśli dany towar został wskazany w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, to czynności opodatkowane mające za przedmiot ten towar, podlegają opodatkowaniu VAT według obniżonej stawki VAT 5%.

W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, jako produkty objęte 5% stawką VAT wskazano określone towary klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r., tj. książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a. Z przytoczonej treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT wynika więc, iż 5% stawce VAT podlegają m.in. towary będące książkami drukowanymi (wytworzonymi metodami poligraficznymi), oznaczonymi stosownymi symbolami ISBN, które zostały zaklasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. Jeśli więc dany towar został — (a) sklasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r., (b) stanowi drukowaną książkę wytworzoną metodami poligraficznymi oraz (c) posiada określony symbol ISBN — to czynności mające za przedmiot ten towar opodatkowane są według 5% stawki VAT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki ty zakresie Pytania 1

Mając na uwadze powyższe przepisy ustawy o VAT (obowiązujące od 1 stycznia 2011 r.) w zakresie stosowania 5% stawki VAT, Spółka uważa, że oferowane przez nią wydawnictwa w postaci książek z dołączonymi numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej spełniają warunki do uznania je za towary objęte 5% stawka VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. tj. a) są klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r., (b) stanowią książki drukowane i wytworzone metodami poligraficznymi oraz (c) posiadają określony symbol ISBN.

Ad warunek (a) — klasyfikacja zestawów „książki z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej” w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka otrzymała potwierdzenie z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, iż oferowane przez nią wydawnictwa w postaci książek z dołączonymi numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej klasyfikowane są w grupowaniu 58.11.1 PWKiU z 2008 r. Oznacza to, iż zgodnie z regułami statystycznymi dotyczącymi klasyfikacji towarów (które stosuje Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi wydając opinie statystyczne), w pełni uzasadnione jest traktowanie zestawów książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej (stanowiącą materiał komplementarny w stosunku do treści książki) jako jeden towar, którego dominującą cechą/ funkcją jest funkcja książki (stąd klasyfikacja w grupowaniu 58.11.1 PWKiU z 2008 r.). Funkcjonalne związanie książki z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej, a także komplementarny charakter numizmatu/grudki ziemi z Ziemi Świętej w stosunku do książki powoduje, że z perspektywy reguł statystycznych cały zestaw stanowi jeden produkt, do którego stosuje się zasady faktycznie właściwe dla książek. W efekcie więc wydawnictwa w postaci książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej, które Spółka oferuje klientom, powinny być traktowane jako jeden produkt sklasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PWKiU z 2008 r. Nie budzi zatem wątpliwości fakt, iż wydawnictwa (w postaci książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej) oferowane przez Spółkę spełniają pierwszy warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (tj. są klasyfikowane w odpowiednim grupowaniu statystycznym).

Ad warunek (b) - zestaw „książka z numizmatem / grudka ziemi z Ziemi Świętej” jako książki drukowane i wytworzone metodami poligraficznymi

W opisanej sytuacji przedmiotem czynności opodatkowanych VAT (odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju) jest drukowana książka (wytworzona z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych) wraz z dołączonym do niej numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej zawierająca utwory będące uzupełnieniem treści książki. Wydawane przez Spółkę wydawnictwa mieszczą się w zakresie przepisu określonego w poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT — są to książki drukowane i jednocześnie wytwarzane metodami poligraficznym. Ponieważ książka nadaje zasadniczy charakter sprzedawanemu przez Spółkę produktowi obejmującemu książkę i płytę zawierającą utwory uzupełniające treść książki (o czym szerzej w dalszej części wniosku), zatem niewątpliwie książka jest drukowana, a także wytwarzana metodami poligraficznymi. W ocenie Spółki, pojęcie „książki wytwarzane metodami poligraficznymi” jest pojęciem znaczeniowo węższym od pojęcia „książki drukowane” (choć faktycznie oba te pojęcia są prawie tożsame znaczeniowo).

Zgodnie z definicją słownikową pojęcie „drukować”, oznacza: wykonywać odbitki z formy drukarskiej, odbijając litery, teksty, rysunki na papierze za pomocą maszyn drukarskich. Natomiast zgodnie z Wyjaśnieniami do Taryfy Celnej, określenie „drukowany” w dziale 49 Taryfy Celnej (zawierającym „Książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane; manuskrypty, maszynopisy i plany”), oznacza również reprodukowany przy pomocy kopiarki, kontrolowanej przez maszynę do automatycznego przetwarzania danych, tłoczony, fotografowany, fotokopiowany, termokopiowany lub pisany na maszynie. Jednocześnie, w myśl definicji Słownika Języka Polskiego, termin „poligrafia” oznacza „dział przemysłu obejmujący wszystkie rodzaje techniki drukarskiej; drukarstwo”.

Mając na uwadze powyższe zestawienie użytych w analizowanym przepisie pojęć „drukowany” i „poligrafia” można stwierdzić, że pojęcia „drukowana” i „wytworzona metodami poligraficznymi” są prawie tożsame. Z drugiej jednak strony, Wyjaśnienia do Taryfy Celnej częściowo wskazują, iż możliwe jest drukowanie innymi metodami niż tylko metody poligraficzne (na konieczność rozróżnienia tych pojęć wskazuje zresztą brzmienie załącznika nr 10 do ustawy o VAT). W efekcie należy przyjąć, że książki drukowane obejmują zarówno książki wytwarzane metodami poligraficznymi, jak i książki wytwarzane innymi metodami.

Oznacza to, że dla spełnienia warunku (b) wynikającego z brzmienia poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, konieczne i wystarczające jest zatem, aby dany towar został uznany za książkę wytworzoną metodami poligraficznymi - będzie to oznaczało, iż stanowi on również książkę drukowaną. Książka, do której dołączony jest numizmat/grudka ziemi z Ziemi Świętej w analizowanym stanie faktycznym spełnia oba te kryteria.

Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej, istotny jest fakt, iż numizmat/grudka ziemi z Ziemi Świętej dołączony do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi), jest w sposób ścisły i nierozerwalny związany z książką oraz stanowi uzupełnienie treści książki. Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączony numizmat/grudka ziemi z Ziemi Świętej traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź numizmatu/grudki ziemi z Ziemi Świętej). Dlatego też, pomimo iż Spółka będzie oferować książki (drukowane, wytworzone metodami pohgraficznyn z dołączonymi numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej, to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności. towary te stanowią jeden produkt o funkcji książki, a zatem jego dostawa podlega opodatkowaniu według stawki VAT 5%.

Powyższe wnioski znajdują uzasadnienie w koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie VAT. Zgodnie z tą koncepcją jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT. Przedmiotowa koncepcja (dotycząca świadczeń złożonych) została wielokrotnie potwierdzona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej — przykładowo w rozstrzygnięciu w sprawie C-349/96 Card Protecion Plan, Ltd oraz w sprawie C-111/05 Aktiebolaged NN — jak również przez polskie sądy administracyjne — przykładowo w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2010 r., sygn. I FSK 3/10, czy w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 lipca 2006 r., sygn. I FSK 945/05, z 25 stycznia 2007 r., sygn. I FSK 499/06, czy z 28 listopada 2007 r., sygn. I FSK 1420/06.

Mając na uwadze wskazaną powyżej koncepcję świadczenia złożonego, należy uznać, iż dostawa książek drukowanych (wytwarzanych metodami poligraficznymi) z dołączonymi numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej stanowi jedną kompleksową dostawę, w której świadczeniem wiodącym głównym jest książka drukowana i wytworzona metodami poligraficznymi. Pomimo więc, że jedynym wytworzonym metodami poligraficznymi elementem produktu oferowanego klientom przez Spółkę będzie książka, to z uwagi na dominujący charakter książki w całym produkcie, dołączony numizmat/grudka ziemi z Ziemi Świętej również powinna zostać uznany za element produktu stanowiącego książkę drukowaną metodami poligraficznymi (z „dodatkami”). W efekcie kompleksowe wydawnictwo (książka wytworzona metodami poligraficznymi wraz z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej powinno zostać opodatkowany według zasad właściwych dla książki wytworzonej metodami poligraficznymi.

Spółka podkreśla, iż w analogicznych przypadkach tj. dotyczących dostawy książek (drukowanych) z dołączonymi nośnikami danych/płytami CD lub DVD, dotychczasowa praktyka podatkowa potwierdza, że dostawa książek (drukowanych) z dołączonymi nośnikami danych/płytami CD lub DVD stanowiącymi jedną całość powinna być traktowana jako dostawa jednego towaru w postaci książki. Stanowisko to zostało wyrażone m.in. w interpretacji prawa podatkowego wydanej dniu 6 maja 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-165/10-4/JB czy w interpretacji prawa podatkowego wydanej w dniu 25 stycznia 2010 r. również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPPI-443-1216/09-2/BS. Również Spółka posiada w tym zakresie interpretację indywidualną wydaną 15 kwietnia 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1-443-284/08-2/JF).

W ocenie Spółki, z ekonomicznego punktu widzenia wydawnictwa oferowane przez Spółkę w postaci zestawu książki z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej powinny być postrzegane jako jeden produkt, głównie ze względu na zasadniczą funkcjonalność towaru stanowiącego przedmiot dostawy (co zresztą potwierdza otrzymana opinia klasyfikacyjna). Numizmat czy grudka ziemi z Ziemi Świętej nie stanowi dodatku do książki, lecz jest nierozerwalnym funkcjonalnie, pomocniczym elementem książki (drukowanej/wytworzonej metodami poligraficznymi). W efekcie dostawa książki z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej powinna być traktowana jako świadczenie złożone, którego podstawowym elementem, determinującym sposób opodatkowania VAT jest drukowana książka (co potwierdza praktyka podatkowa). Oznacza to. iż wydawnictwa w postaci drukowanych metodami poligraficznymi książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej oferowane przez Spółkę spełniają drugi warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (stanowią drukowaną książkę).

Ad warunek (c) - oznaczenie zestawu „książka z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej” właściwym symbolem ISBN

Jak wskazano w stanie faktycznym, książki z dołączonymi numizmatami czy grudką ziemi z Ziemi Świętej, oferowane przez Spółkę, będą opatrzone stosownym symbolem ISBN nadanym przez Bibliotekę Narodową. Symbol ISBN dotyczyć będzie nie samych książek, ale całych zestawów (książka z płytą spełniającą funkcję komplementarną) sprzedawanych przez Spółkę.

W efekcie oferowane przez Spółkę książki z numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej są opatrzone symbolem ISBN jako całość (jeden produkt o funkcji książki), co oznacza iż spełniają kolejny warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (są oznaczone stosownym symbolem ISBN).

Podsumowanie w zakresie Pytania 1

Z uwagi na funkcjonalność wydawnictw w postaci książki z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej oraz ekonomiczny sens transakcji mającej za przedmiot taki zestaw, należy uznać, że transakcja taka obejmuje faktycznie jeden produkt złożony (kompleksowy o funkcji i cechach drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi. Dlatego też, konsekwencje transakcji mającej za przedmiot takie materiały powinny być określane w oparciu o przepisy właściwe dla transakcji mającej za przedmiot książki drukowane, wytworzone metodami poligraficznymi (stanowiące główny i zasadniczy element zestawu).

Skoro wiec Spółka dostarcza zestaw stanowiący faktycznie książkę drukowana, wytworzona metodami poligraficznymi. opatrzony odpowiednim symbolem ISBN i klasyfikowany w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r., to transakcja dotycząca tego zestawu powinna zostać opodatkowana 5% stawką VAT. Wynika to z faktu, iż zestaw ten spełnia wszystkie warunki określone w poz. 32 załącznika nr 10 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Spółki zakresie Pytania 2

Jak wskazano powyżej, w świetle treści poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, warunkami stosowania 5% stawki VAT jest aby dostarczane towary (a) były klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r., (b) stanowiły książki drukowane/wytworzone metodami poligraficznymi oraz (c) posiadały stosowny symbol ISBN. W ocenie Spółki, w przypadku dostarczania wydawnictw w postaci broszur z dołączonymi numizmatami czy grudką ziemi z Ziemi Świętej, wszystkie te warunki są spełnione.

Ad warunek (a) — klasyfikacja zestawu „broszura z płytą” w grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008”

Analogicznie jak w przypadku książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej, Spółka otrzymała potwierdzenie z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, iż oferowane przez nią wydawnictwa w postaci broszur z dołączonymi numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej klasyfikowane są grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. W efekcie uzasadnione jest traktowanie zestawów broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej (stanowiącym materiał komplementarny w stosunku do treści broszury) jako jeden towar, którego dominującą cechą i funkcją jest funkcja książki/broszury (stąd klasyfikacja w grupowaniu 58.11.1 PWKiU z 2008 r.). Oznacza to. iż wydawnictwa w postaci broszur z numizmatem/grudka ziemi z Ziemi Świętej oferowane przez Spółkę spełniają pierwszy warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (tj. są klasyfikowane w odpowiednim grupowaniu statystycznym).

Ad warunek (b) - Zestaw „broszura z numizmatem/grudką Ziemi Z Ziemi Świętej” jako książki drukowane i wytworzone metodami poligraficznymi

W przypadku wydawnictw w postaci broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej (podobnie jak w przypadku książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej), z ekonomicznego punktu widzenia wydawnictwa te powinny być postrzegane jako jeden produkt, głównie ze względu na zasadniczą funkcjonalność produktu stanowiącego przedmiot dostawy. Numizmat/grudka ziemi z Ziemi Świętej jest bowiem nierozerwalnym funkcjonalnie, pomocniczym elementem broszury (drukowanej/wytworzonej metodami poligraficznymi). W efekcie dostawa broszury z płytą CD/DVD powinna być traktowana jako świadczenie złożone, którego podstawowym elementem. determinującym sposób opodatkowania VAT jest broszura, która jest książką drukowana i wytworzona metodami poligraficznymi.

W opinii Spółki zasadne jest stosowanie 5% stawki VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT do broszur (będących zasadniczym elementem świadczenia Spółki na rzecz klientów. Trzeba wskazać, iż przepisy podatkowe (w szczególności przepisy w zakresie VAT) nie definiują, ani nie rozstrzygają jak powinno się interpretować pojęcie „broszury”. W rezultacie więc, konieczne będzie dokonanie wykładni tego pojęcia.

Na wstępie należy wskazać, iż art. 98 Dyrektywy Rady 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L z 11 grudnia 2006 r., s. 1; dalej: „Dyrektywa VAT”) w związku z pkt 6 załącznika III Dyrektywy VAT stanowi o możliwości stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu do dostawy książek na wszystkich nośnikach fizycznych, również w formie wypożyczeń w bibliotekach (łącznie z broszurami, ulotkami i podobnymi materiałami drukowanymi, albumami, książeczkami obrazkowymi, do rysowania lub kolorowania dla dzieci, nutami drukowanymi lub i postaci rękopisu, mapami, mapami hydrograficznymi lub podobnymi), dzienników i periodyków, z wyłączeniem materiałów, które w całości lub w przeważającej mierze służą celom reklamowym. Literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, iż broszury, ulotki czy albumy stanowią specyficzny rodzaj książek (innymi słowy, pojecie „broszura” zawiera sie w pojęciu „książka”. Jeśli więc używa się pojęcia „książka” należy przez to rozumieć zarówno „zwykłe” książki słowniki, jak również broszury.

Powyższe stanowisko znajduje również uzasadnienie na gruncie definicji językowej pojęcia „broszura”. Zgodnie bowiem z definicją wskazaną w Słowniku Języka Polskiego PWN, broszurą jest cienka książka, nieoprawiona lub w miękkiej oprawie. Potwierdza to więc tezę, że broszura stanowi specyficzny rodzaj książki.

Za takim rozumieniem pojęcia „broszura” przemawia również fakt nadawania broszurom symbolu ISBN (Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki — ang. International Standard Book Number). Skoro broszurom nadaje się symbole przewidziane dla książek, to oznacza, iż broszury faktycznie są specyficznym rodzajem książek. Jednocześnie, brzmienie przepisu zawartego w poz. 32 załącznika do ustawy o VAT nie wyłącza wprost broszur z zakresu przedmiotowego stosowania 5% stawki VAT, jak to ma miejsce np. w odniesieniu do ulotek.

W efekcie należy stwierdzić, iż zgodnie z dostępnymi źródłami, broszura powinna zostać uznana za książkę i być traktowana jako specyficzny rodzaj książki. Skoro więc, Spółka dostarcza wydawnictwa w postaci broszur wytworzonych metodami poligraficznymi z numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej stanowiącymi jedną całość w sensie ekonomicznym (tj. stanowiącymi broszury), to faktycznie dostarcza specyficzny rodzaj książek drukowanych, wytworzonych metodami poligraficznymi. Dlatego też, wydawnictwa w postaci broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej oferowane przez Spółkę spełniają drugi warunek do objęcia ich 5% stawką VAT (stanowią książkę drukowaną/wytworzoną metodami poligraficznymi).

Ad warunek (c) - oznaczenie zestawu „broszura z płytą” właściwym symbolem ISBN

Analogicznie jak w przypadku książek z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej, również wydawnictwa w postaci broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej są opatrzone symbolem ISBN jako całość (jeden produkt o funkcji książki. W efekcie spełniony jest ostatni warunek do objęcia broszur z numizmatem czy grudką ziemi z Ziemi Świętej 5% stawką VAT (z uwagi na posiadanie stosownego symbolu ISBN).

Podsumowanie w zakresie Pytania 2

Z uwagi na ekonomiczną treść planowanych przez Spółkę transakcji w postaci m.in. dostaw broszur z numizmatami/grudką ziemi z Ziemi Świętej, należy uznać, że transakcja taka obejmuje faktycznie jeden produkt złożony o funkcji broszury — w efekcie transakcja ta dla celów VAT powinna być oceniana z perspektywy przepisów właściwych dla broszur. Jednocześnie, skoro broszura stanowi specyficzny rodzaj książki (zgodnie z definicją słownikową, a także z uwagi na fakt, iż broszury są klasyfikowane grupowaniu 58.11.1 PKWiU z 2008 r. - książki drukowane), to powinna być ona dla celów VAT również traktowana jak książka (chyba, że przepisy o VAT jednoznacznie stanowią o wyłączeniu broszur ze zbioru książek i o braku możliwości stosowania przepisów o książkach do broszur — co w przedmiotowym przypadku nie ma miejsca).

Mając na uwadze powyższe, skoro Spółka dostarcza wydawnictwa w postaci broszur drukowanych. wytworzonych metodami poligraficznymi z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej (tj. broszury stanowiące specyficzny rodzaj książek wytworzonych metodami poligraficznymi, i wydawnictwa te posiadają stosowne symbole ISBN, a także są klasyfikowane w odpowiednim grupowaniu statystycznym (58.11.1 PKWiU z 2008 r.), to transakcja dotycząca ich wydawnictw powinna zostać opodatkowana 5% stawką VAT w oparciu o art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w z związku z poz. 32 załącznika nr 10 ustawy o VAT.

Spółka zwraca uwagę, iż w analogicznej sytuacji, tj. dotyczącej stawki VAT od dostawy książek oraz broszur z dołączonymi nośnikami danych/płytami CD lub DVD, stanowisko zbieżne z zaprezentowanym powyżej — poza interpretacją wydaną dla Spółki — znaleźć można w interpretacji Ministra Finansów (reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie) z 23 marca 2011 r. nr IPP2/443-69/11 -2/IG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W tym miejscu wskazać należy, iż Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie odniósł się do opodatkowania klasyfikacji zestawu z płytą oraz opodatkowania broszur z płytą CD/DVA –. Powyższe w ocenie tut. Organu wskazuje na oczywista pomyłkę pisarską Wnioskodawcy, stąd też zostało potraktowane jako uzasadnienie stanowiska w sprawie opodatkowania dostawy broszur z numizmatem/grudką ziemi z Ziemi Świętej, a zatem do czynności, których przedmiotowy wniosek dotyczy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj