Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-61/JG/05
z 16 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-61/JG/05
Data
2006.01.16



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
dotyczy zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy dodatkowe koszty poniesione zgodnie z zawartą umową za niedostarczony surowiec powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.


Pismem z dnia 24.10.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 11.01.2006r., Spółka z o.o. w E. wystąpiła do Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie o pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. w E. podpisała umowę Spółka z o.o. w O. na wykonanie usługi polegającej na przerobie, zamrożeniu i składowaniu fasoli szparagowej. Umowa określa stawki za wykonanie usługi (§ 8 i 10). Natomiast § 14 umowy stanowi o dodatkowych kosztach, w związku z niedostarczeniem ustalonych ilości surowca. Podatnik wyjaśnia, że po zakończeniu i rozliczeniu procesu produkcji na dzień 31.08.2005 r. została wystawiona faktura VAT, która w poz. 1 zawiera ilość faktycznie przerobionego surowca oraz w poz. 2 dodatkowe koszty za ilość niedostarczonego surowca zgodnie z § 4 i 14 zawartej umowy. Te dodatkowe koszty mają wymiar rekompensaty za utracony zarobek, ponieważ Spółka z o.o. nie poniosła żadnych kosztów związanych z produkcją.

Spółka twierdzi, iż dołożyła wszelkich starań, aby wywiązać się z umówionych dobowych ilości surowca, lecz trwająca w tym roku susza spowodowała niższe plony i w związku z tym, nastąpiło ograniczenie dostaw surowca. Złe warunki pogodowe były przyczyną trudności finansowych Spółki.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy takie dodatkowe koszty mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Spółki, takie obciążenie może zostać uznane jako swoistego rodzaju kara umowna i tym samym nie można jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy (...).

Oznacza to, że podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może odliczyć od przychodów wszelkie koszty, pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, Spółka podpisała ze Spółką z o.o. w O. umowę na wykonanie usługi przerobu, mrożenia, i składowania fasoli szparagowej. W § 14 tej umowy, określono dodatkowe koszty w związku z niedostarczeniem ustalonych ilości surowca do przerobu. Powyższe oznacza, że poniesione przez Spółkę dodatkowe koszty za niedostarczenie określonych umową ilości surowca są kosztami związanymi z uzyskiwanym przychodem oraz kosztami dotyczącymi całokształtu działalności podatnika a więc związanymi z funkcjonowaniem firmy i jako takie będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj