Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-129/05/AB
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-129/05/AB
Data
2005.12.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dywidendy
kodeks spółek handlowych
niewypłacone dywidendy
podział zysku
świadczenie nieodpłatne
udział w zyskach


Pytanie podatnika
Czy Spółka jest zobowiązana uznać za przychód podlegający opodatkowaniu na mocy art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop wartość świadczenia z tytułu dywidendy przeznaczonej do wypłaty w terminie 8 miesięcy po dniu podjęcia uchwały o podziale zysku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku XXX S.A. z dnia 3 października 2005r. (data wpływu do Urzędu 04.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w dniu 18.04.2005r. na posiedzeniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podjęto uchwałę o podziale zysku netto za 2004r. oraz niepodzielonego wyniku z lat ubiegłych. W uchwale ustalono dzień dywidendy na dwa miesiące od zakończenia posiedzenia oraz termin wypłaty dywidendy nie później niż do dnia 15.12.2005r. Do dnia 3.10.2005r. dywidenda nie została akcjonariuszom wypłacona. Zdaniem Podatnika w opisanym stanie faktycznym nie można mówić o powstaniu nieodpłatnego świadczenia dla Spółki z tytułu zatrzymania dywidendy do dnia jej wypłaty ustalonej w uchwale Zgromadzenia Akcjonariuszy. Dopóki akcjonariusze nie nabędą roszczenia o wypłatę dywidendy (w dniu 15.12.2005r.) środki przeznaczone na jej wypłatę pozostają własnością Spółki. W związku z tym, nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ Spółka nie będzie sama sobie świadczyła nieodpłatnego świadczenia.W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Zgodnie z art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.) wspólnik na prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. W myśl art. 193 § 1 w/w ustawy uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Z § 3 wynika możliwość przesunięcia dnia dywidendy nie więcej niż do 2 miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku, o której mowa w wyżej cytowanym art. 191 § 1. Jak wynika z powyższego, art. 193 Kodeksu spółek handlowych nie zawiera unormowań dotyczących daty wypłaty dywidendy, a dzień dywidendy nie jest tożsamy z datą faktycznej jej wypłaty. Dywidenda jest płatna w terminie wyznaczonym przez umowę spółki lub uchwałę wspólników. Jeżeli brak odpowiedniego zapisu w tej materii, należy przyjąć, że świadczenie jest natychmiast wymagalne, po powzięciu uchwały o podziale zysku. W rozpatrywanej sprawie akcjonariusze podjęli uchwałę, iż termin wypłaty dywidendy nastąpi w terminie nie później niż do 15.12.2005r. Do tego dnia (15.12.2005r.) dywidenda nie jest wymagalna, wobec czego opisana przez Spółkę sytuacja nie rodzi dodatkowego obowiązku podatkowego. Dopiero wypłata przedmiotowej dywidendy po dniu 15.12.2005r. lub jej niewypłacenie w terminie wskazanym w uchwale Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy skutkowałaby, w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54, poz. 654, ze zm.), osiągnięciem przez Spółkę przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń za otrzymanie kapitału, w wysokości odsetek, jakie Spółka musiałaby zapłacić w warunkach rynkowych za pozyskanie kapitału odpowiadającego kwocie niewypłaconych dywidend, do czasu ich wypłat.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj