Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-72-2-2/GW/05
z 24 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-72-2-2/GW/05
Data
2006.01.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
doradztwo podatkowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi finansowe
usługi pomocnicze


Pytanie podatnika
Czy wskazane usługi (m.in. działalność pomocnicza finansowa i doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania) wykonywane na rzecz kontrahenta niemieckiego prowadzącego działalność gospodarczą w Niemczech, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, a jeżeli tak to jaką stawką podatku VAT winny zostać opodatkowane?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 18 maja 2005r. (doręczonego dnia 24 października 2005r.), uzupełnionego pismami z dnia 14 listopada 2005 i 12 stycznia 2006r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 18 maja 2005 r. (doręczonym dnia 24 października 2005r.) uzupełnionym pismami z dnia 14 listopada 2005 i 12 stycznia 2006r. Pan zwrócił się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dokument ten stwierdza, że działalność gospodarcza podatnika, obejmuje między innymi działalność pomocniczą finansową oraz doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Głównym przedmiotem działalności podatnika jest pośrednictwo w obsłudze rachunkowej, kadrowej, płacowej oraz podatkowej kontrahenta z Niemiec prowadzącego działalność gospodarczą w Niemczech i będącego podatnikiem podatku VAT (posiadającego Steurnummer). Zgodnie z zawartą umową podatnik pośredniczy w kontaktach między zleceniodawcą, a Kancelarią, w zakresie sporządzania i administrowania płacami, prowadzenia ewidencji dochodów i podatków.

W celu ustalenia kategorii statystycznej dla świadczonych przez podatnika usług zwrócił się on dnia 28 czerwca 2005 r. do Urzędu Statystycznego w Łodzi. W odpowiedzi Urząd ten dnia 7 lipca 2005 r. wydał opinię numer ......2005, w której stwierdził, że wymienione wyżej usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.12 "Usługi rachunkowo - księgowe i doradztwa podatkowego".

Na tle powyższego stanu faktycznego Podatnik pyta, czy wskazane wyżej usługi wykonywane na rzecz kontrahenta niemieckiego prowadzącego działalność gospodarczą w Niemczech, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, a jeżeli tak to, jaką stawką podatku VAT winny zostać opodatkowane.

Podatnik twierdzi, że zgodnie z art. 27 pkt 3 i 4 ustawy miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stały adres lub miejsce zamieszkania. Z treści tego przepisu wynika zatem, że wymienione powyżej usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie wykazuje się ich w deklaracji VAT-7.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Świadczone przez podatników usługi opodatkowane są w państwie, w którym zgodnie z przepisami przypada miejsce ich świadczenia pozwalające na ustalenie miejsca ich opodatkowania. Podatek od towarów i usług /podatek od wartości dodanej/ jest bowiem nakładany zgodnie z zasadą terytorialnej suwerenności podatkowej, co oznacza, że o ile jest to możliwe, w danym państwie powinny podlegać opodatkowaniu jedynie te transakcje, których rzeczywista konsumpcja ma miejsce w tym kraju. Podstawowa zasada regulująca miejsce powstania obowiązku podatkowego wynika z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl powołanego przepisu w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jest to ogólna zasada określająca miejsce świadczenia, od której to zasady ustawodawca wprowadził szereg wyjątków. Jeden z tych wyjątków wynika z art. 27 ust. 3 pkt. 2 oraz ust. 4 pkt. 3 i pkt 11 ustawy, które to przepisy stanowią, że w przypadku gdy usług rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1), jak również usług pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10 (tj. również usług które wyżej zostały wymienione) świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Pod pojęciem "podatnika" w rozumieniu wskazanej normy, rozumieć należy zarówno "podatnika", jak i "podatnika podatku od wartości dodanej".

Oznacza to, że w przypadku gdy przedmiotowe usługi niematerialne, w ramach których mieszczą się również usługi świadczone przez Podatnika świadczone są na rzecz podatników z innego państwa członkowskiego np. Niemiec miejscem ich opodatkowania będzie ten kraj gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym miejscem opodatkowania świadczonych usług będą Niemcy, bowiem kontrahent podatnika prowadzi tam działalność gospodarczą i jest tam zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że stanowisko podatnika zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a§4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki od podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów tej opłaty zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z poz. 1 i 2, części I załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, a od załącznika do podania 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj