Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-119/05/R1
z 6 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-119/05/R1
Data
2005.12.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
likwidacja działalności
tworzenie spółki
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportem do spółki z o.o. swojego jednoosobowego przedsiębiorstwa będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu objęcia udziałów w spółce oraz jak można stworzyć spółkę z o.o.?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.09.2005 r. (data wpływu - 28.09.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 14.10.2005 r. (data wpływu - 21.10.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące braku obowiązku zapłaty podatku dochodowego w związku z wniesieniem aportem swojego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z wniosku wynika, że w ramach działalności jednoosobowej prowadzi Pani trzy sklepy. Zamierza Pani wnieść majątek z dwóch sklepów do nowo utworzonej spółki z o.o., a jeden sklep prowadzić nadal w ramach jednoosobowej firmy.
Natomiast w piśmie z dnia 14.10.2005 r. uzupełniającym wniosek, deklaruje Pani zamiar całkowitej likwidacji działalności jednoosobowej oraz wniesienia swojego przedsiębiorstwa do spółki z o.o..
Zwróciła się Pani m.in. z zapytaniem czy wniesienie aportem do spółki z o.o. swojego przedsiębiorstwa będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu objęcia udziałów w spółce oraz jak można stworzyć spółkę z o.o.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Jednakże w sytuacji gdy udziały w spółce zostaną objęte w zamian za wkład niepieniężny będący przedsiębiorstwem bądź jego zorganizowaną częścią, to wówczas na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nominalna wartość udziałów w spółce korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotowe zwolnienie dotyczy momentu objęcia udziałów w spółce, natomiast przychód uzyskany w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ww ustawy, stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nadmienia się równocześnie, że przepisy podatkowe nie regulują kwestii dotyczącej tworzenia spółek prawa handlowego.Uregulowania prawne w tym zakresie zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).Ponadto Naczelnik tut. Urzędu informuje, że w świetle przepisów art. 93 i 93a ustawy - Ordynacja podatkowa, spółka z o.o. nie może być następcą prawnym firmy prowadzonej jednoosobowo.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj