Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bolesławcu
PDI/415/1/18/3/05
z 16 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/18/3/05
Data
2005.11.16



Autor
Urząd Skarbowy w Bolesławcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
księga przychodów i rozchodów
spółka cywilna
środek trwały
towar
wartości niematerialne i prawne
wniesienie środka trwałego do spółki
wyposażenie


Pytanie podatnika
Jak należy udokumentować wniesienie do spółki towarów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz jaki wpływ wywiera wniesienie aportem majątku do spółki cywilnej na rozliczenie podatkowe ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bolesławcu stwierdza, że stanowisko podatników „X” i „Y” przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych : jak należy udokumentować wniesienie do spółki towarów, wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz jaki wpływ wywiera wniesienie aportem majątku do spółki cywilnej na rozliczenie podatkowe, jest prawidłowe.

Uzasadnienie
W dniu 23.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu wpłynął wniosek Pani „X” i Pana „Y” prowadzących działalność w spółce cywilnej „Z”o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismami z dnia 14.09.2005 r. wezwano Panią „X” i Pana „Y”o uzupełnienie wniosku.
Wniosek został uzupełniony w dniach 20.09.2005 r. i 27.09.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a§ 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pani „X” i Pan „Y” w chwili obecnej prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą „Z” w zakresie sprzedaży hurtowej maszyn budowlanych, handlu artykułami przemysłowymi itp.
Część tej działalności polega na nabywaniu towarów (przeważnie wózków widłowych), które przed sprzedażą są naprawiane lub dostosowywane do wymagań klienta.
Prowadząc indywidualną działalność gospodarczą rozliczali się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, stosując podatek liniowy (19%) i prowadzili podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie ze złożonym powiadomieniem, dokonywali na koniec każdego miesiąca spis z natury.

W czerwcu 2005 r. majątek spółki powiększony został poprzez wniesienie na pokrycie podwyższenia udziałów (bez zmiany ich proporcji) :
- przez Panią „X” majątku z prowadzonej dotychczas samodzielnej działalności gospodarczej
pod firmą „X”, czyli gotówki, towarów, środków trwałych
- poprzez Pana „Y” majątku z prowadzonej dotychczas samodzielnej działalności gospodarczej
pod firmą „Y”, czyli gotówki, towarów, środków trwałych, wyposażenia. Nastąpiło również
przejęcie przez spółkę pracowników zatrudnianych wcześniej w „Y”.
Wniesienie powyższego majątku odbyło się na podstawie aktu notarialnego. Wykazane w akcie składniki zostały wycenione w cenie rynkowej i taka też cena była podstawą do naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który naliczył i pobrał notariusz.
Poza majątkiem materialnym do spółki przeniesiono szeroko rozumiane kontakty i powiązania handlowe dotyczące odbiorców i dostawców, w tym na podstawie trójstronnych porozumień prawa do korzystania z wypracowanych w indywidualnych działalnościach rabatów i skont.

Wniesienie do spółki cywilnej elementów majątku firmy „X” i majątku firmy „Y” nie spełnia wymogów definicji wniesienia całości lub części przedsiębiorstwa.
Po wniesieniu majątku dokonano zamknięcia (likwidacji) działalności prowadzonych indywidualnie.
Spisy z natury na dzień likwidacji działalności nie wykazały stanu wyposażenia, towarów, wyrobów, surowców ani środków trwałych.

Stanowisko w sprawie :
Podatnicy uważają, iż wniesione do spółki cywilnej towary stanowią koszt uzyskania przychodu w spółce. Wniesienie towarów do spółki i wyłączenie ich z działalności prowadzonej indywidualnie powinno być dokonane w kolumnie 10 podatkowej księgi na podstawie zestawienia towarów w cenie zakupu. Wartość niesprzedanych towarów powinna być uwzględniona w spisie z natury sporządzanym w spółce na koniec miesiąca. Wyposażenie powinno być ujęte w ewidencji wyposażenia dla spółki lecz nie ma wpływu na koszty uzyskania przychodu w spółce ponieważ stanowiło koszt uzyskania przychodu w działalności prowadzonej indywidualnie. W ewidencji wyposażenia prowadzonej w ramach indywidualnej działalności należy nanieść informację o wniesieniu wyposażenia do spółki cywilnej. Środki trwałe powinny być ujęte w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla spółki i zaliczane w koszty spółki poprzez odpisy amortyzacyjne. W ewidencji środków trwałych prowadzonej w ramach indywidualnej działalności również należy nanieść informację o wniesieniu środków trwałych do spółki cywilnej.
Stanowisko podatników jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22n ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem ust. 3, co najmniej :
1) liczbę porządkową,
2) datę nabycia,
3) datę przyjęcia do używania,
4) określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,
5) określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
6) symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,
7) wartość początkową,
8) stawkę amortyzacyjną,
9) kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych
odpisów, w tym także, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji
(wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony,
10) zaktualizowaną wartość początkową,
11) zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych,
12) wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową,
13) datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.

Stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w § 2 ust. 1, obowiązane do prowadzenia księgi, zwane dalej "podatnikami", prowadzą :
1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6
ustawy o podatku dochodowym;
2) ewidencję wyposażenia.

W myśl § 4 ust. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia ewidencją wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa, w rozumieniu odrębnych przepisów, przekracza 1.500 zł.
Zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia ewidencja wyposażenia powinna zawierać co najmniej następujące dane : numer kolejny wpisu, datę nabycia, numer faktury lub rachunku, nazwę wyposażenia, cenę zakupu wyposażenia lub koszt wytworzenia, numer pozycji, pod którą wpisano w księdze koszt związany z nabyciem wyposażenia, datę likwidacji (w tym również datę sprzedaży lub darowizny) oraz przyczynę likwidacji wyposażenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że majątek został ujęty w zestawieniu i wniesiony do spółki cywilnej aktem notarialnym.
Towary ujęte w zestawieniu w cenie zakupu należy w działalności prowadzonej indywidualnie wyłączyć z kolumny 10 i włączyć do kolumny 10 w spółce cywilnej a następnie wartość niesprzedanych towarów ująć w spisie z natury na koniec miesiąca. Dla środków trwałych i wyposażenia należy zaprowadzić w spółce cywilnej ewidencję środków trwałych i ewidencję wyposażenia natomiast w ewidencjach środków trwałych i wyposażenia zaprowadzonych w działalnościach indywidualnych należy nanieść informacje o wniesieniu majątku do spółki. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w spółce cywilnej, natomiast wniesienie wyposażenia pozostanie neutralne dla ustalenia wysokości kosztów.
Zapisów w ewidencjach środków trwałych i wyposażenia w spółce cywilnej należy dokonać z uwzględnieniem zapisów wynikających w § 17 ust. 1 i § 18 ust. 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu
faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj