Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-159-1-GK/05/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-159-1-GK/05/06
Data
2006.02.16



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
garaż
nieodpłatna dostawa towarów
odrębna własność lokalu
podatek od towarów i usług
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Czy czynność przekształcenia nieodpłatnie spółdzielczego własnościowego prawa do garażu na odrębną własność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółdzielni przedstawione w piśmie z dnia 16 listopada 2005r. oraz uzupełnione pismem z dnia 16 lutego 2006r. w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych czynności, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 listopada 2005 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 16 listopada 2005 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółdzielnia przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia wybudowała garaże dla członków Spółdzielni, którzy byli zobowiązani wnieść pełny wkład budowlany na podstawie ustawy prawo spółdzielcze. Właścicielem garaży jest Spółdzielnia, użytkownicy ponieśli pełne koszty budowy i wnieśli pełny wkład budowlany przed 1 maja 2004 r. Członkowie Spółdzielni otrzymali przydział na garaż (spółdzielcze własnościowe prawo do garażu) przed dniem 1 maja 2004 r. Obecnie Spółdzielnia przekształca nieodpłatnie spółdzielcze własnościowe prawo do garażu na odrębną własność.

Podatnik zadał pytanie czy czynność ta jest objęta podatkiem od towarów i usług.

W opinii Spółdzielni w przedstawionym stanie faktycznym w związku z faktem, iż nastąpi brak wartości sprzedaży i podstawy opodatkowania, brak będzie również podstaw do naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wykonania przedmiotowej czynności.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również m.in. ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu. Z powyższych przepisów wynika, iż odpłatne ustanowienie odrębnej własności do lokalu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże jak zaznaczyła Spółdzielnia, czynność ta zostanie wykonana nieodpłatnie. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. W opinii tut. organu podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do wykonania czynności nieodpłatnej, zrównanej z odpłatną dostawą towarów, bowiem do dnia 01 maja 2004r. podatnikowi z tytułu nabycia, wybudowania garaży, które następnie zostały przekazane członkom spółdzielni na podstawie przydziału ograniczonego prawa ? spółdzielczego własnościowego prawa do garażu, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach, gdyż sprzedaż, ustanowienie takich praw nie było objęte przepisami o VAT.
Ponadto, jak wskazał sam podatnik, garaże budowane były na koszt przyszłych użytkowników i Spółdzielnia nie dokonywała odliczeń podatku VAT z tego tytułu.
Zatem czynność nieodpłatnego przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do garażu na odrębną własność nie należy do katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, gdy brak było prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich ustanowieniem.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj