Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/436/406/KO/05
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/436/406/KO/05
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
darowizna
lokal mieszkalny
podatek od spadków i darowizn
ulga
utrata prawa do ulgi
zamiana


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2001r. nabyła Pani w drodze darowizny od matki lokal mieszkalny. Od powyższej czynności nie pobrano podatku od spadków i darowizn, gdyż w akcie notarialnym znalazła się adnotacja, że w nabytym lokalu mieszkalnym będzie Pani mieszkać co najmniej przez okres 5 lat licząc od dnia sporządzenia aktu notarialnego. Jak wynika z treści wniosku, przedmiotowy dwupokojowy lokal zamierza Pani zamienić na lokal jednopokojowy przed upływem 5 lat. Powyższe wynika z Pani sytuacji materialnej, w związku z którą utrzymanie większego lokalu mieszkalnego jest znaczącym obciążeniem.
W świetle powyższego wystąpiła Pani z zapytaniem, czy zamiana większego lokalu mieszkalnego na mniejszy, nabytego w drodze darowizny przed upływem 5 lat licząc od dnia sporządzenia aktu notarialnego spowoduje utratę prawa do ulgi podatkowej przewidzianej w art. 16 ustawy.
Zdaniem Pani, opisana powyżej zamiana nie spowoduje konieczności uiszczenia podatku od darowizny.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 04 listopada 2005r., uzupełnionym dnia 18 listopada 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn przy darowiźnie lokalu mieszkalnego przewiduje art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U z 2004 r Nr 142, poz. 1514 ze zm).

Jednym z warunków uprawniających do ulgi jest, wymieniony w art. 16 ust. 2 pkt 5) ww. ustawy, pięcioletni okres zamieszkiwania w darowanym lokalu.

Nie zawsze jednak niedopełnienie tej przesłanki pociąga za sobą utratę ulgi.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust 7 cytowanej ustawy " nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zamiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia"

Podstawową kwestią do rozstrzygnięcia w niniejszym wniosku jest zatem ocena konieczności zmiany warunków mieszkaniowych. Stosując wykładnię językową, pojęcie "konieczność" oznacza nieodzowność, przymus lub, że coś jest nieuchronne, nie dające się uniknąć ( Słownik języka polskiego PWN I tom 1978r). W wyroku z 7 marca 2002 r (sygn.I SA/Wr 291/01) NSA wyjaśnił, że konieczność zmiany warunków mieszkaniowych powinna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową; chodzi o kwalifikowaną potrzebę takiej zmiany.

Zgodnie zatem z wyrażanym w orzecznictwie NSA stanowiskiem konieczność zmiany warunków mieszkaniowych występuje wówczas gdy zachodzi nagła nieoczekiwana sytuacja życiowa, w której znalazł się podatnik.

Uznać należy, iż okoliczności powołane we wniosku niewątpliwie świadczą o zmianie sytuacji życiowej, nie mają one znamion polepszenia warunków bytowych, a jedynie dają możliwość zmniejszenia kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego.

Uznać należy, iż okoliczności powołane we wniosku niewątpliwie świadczą o zmianie sytuacji życiowej, nie mają one znamion polepszenia warunków bytowych, a jedynie dają możliwość zmniejszenia kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego.

Zatem, zamiana dwupokojowego lokalu mieszkalnego na jednopokojowy lokal przed upływem 5 letniego okresu nie spowoduje utraty prawa do ulgi podatkowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zatem, zamiana dwupokojowego lokalu mieszkalnego na jednopokojowy lokal przed upływem 5 letniego okresu nie spowoduje utraty prawa do ulgi podatkowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj