Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpm.IV/436-393a/05/WB
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpm.IV/436-393a/05/WB
Data
2006.02.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
podatek od spadków i darowizn
spadek


Pytanie podatnika
Która powierzchnia użytkowa przy dziedziczeniu budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym będzie brana pod uwagę przy ustalaniu podatku od spadków i darowizn?


STAN FAKTYCZNY
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 10.11.2005r. /uzupełnionym w dniu 02.12.2005r., który to wniosek wpłynął do tut. organu podatkowego jako właściwego miejscowo w dniu 07.12.2005r./, po zmarłym ojcu dziedziczy Pani budynek mieszkalny w stanie surowym zamkniętym położony w .... . Podaje Pani, że według decyzji powierzchnia zabudowy wynosi 148,10m2, kubatura 1330m3, 5 izb. Według danych szczegółowych z projektu: długość - 15,60m; szerokość - 12,75m; wysokość całkowita - 8,45m; ilość izb - 5; kubatura - 1330,20m3; pow. całkowita - 296,20m2; pow. zabudowy /z garażem/ - 148,10m2; pow. użytkowa /bez garażu i piwnic/ - 207,67m2; pow. mieszkalna - 101,12m2; pow. użytkowa /piwnic/ - 71,70m2; pow. garażu - 16,55m2; pow. całkowita - 101,20m2.
Zwraca się Pan z pytaniem, która powierzchnia użytkowa będzie brana pod uwagę w odprowadzeniu podatku od spadków - czy 367,90m2, czy powierzchnia użytkowa /bez piwnic i garażu/ 207,67m2?

STANOWISKO PODATNIKA
Zdaniem Pani, powinna być pow. użytkowa 367,90m2 opierając się na prawie budowlanym PN-70/B-02365.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Ustawa z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn /tekst jednolity z 2004r. Dz.U. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm./ w art. 16 ust. 4 definiuje pojęcie powierzchni użytkowej budynku /lokalu/ dla celów tego podatku. Z treści tego przepisu wynika, że za powierzchnię użytkową budynku w rozumieniu przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach /podziemnych i nadziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigowych/. Natomiast powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40m. do 2,20m. zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40m. - powierzchnię tę pomija się /art. 16 ust 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn/.
Przy stosowaniu tego przepisu może rodzić się pytanie, co oznacza - w powołanej definicji powierzchni użytkowej - pojęcie "kondygnacja". Ze względu na to, że ustawa nie określa tego pojęcia ani też nie odsyła do odrębnych przepisów, które by je określały, wyjaśnienia pojęcia "kondygnacja" należy dokonać na podstawie określenia jego znaczenia w języku polskim. "Słownik języka polskiego" /PWN 1989/, a także "Encyklopedia powszechna" /PWN 1981/ pojęcie "kondygnacja" wyjaśniają w następujący sposób: "kondygnacja jest to część budynku znajdująca się między stropami albo podłożem a najniższym stropem; przy czym wyróżnia się kondygnacje nadziemne, przyziemne i podziemne".
W świetle powyższego powierzchnię użytkową budynku wielokondygnacyjnego /wielopoziomowego/ stanowi suma powierzchni obliczona według pomiarów po wewnętrzynych długościach ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach - podziemnych i nadziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów.
W budynku wielokondygnacyjnym najwyżej usytuowana kondygnacja może być zakończona stropem lub stropodachem. Stropodach to strop bezpośrednio połączony z pokryciem dachowym. Nie jest więc kondygnacją część budynku zawarta między najwyższym stropem a pokryciem dachowym /strych/. Jeżeli jednak z założenia projektu budynku lub w wyniku przebudowy w tej części zostaną wydzielone pomieszczenia użytkowe /np. na cele mieszkalne lub inne/, to powierzchnię tych pomieszczeń wlicza się do powierzchni użytkowej w rozumieniu ustawy.
A zatem powierzchnię użytkową odziedziczonego przez Panią budynku mieszkalnego stanowić będzie suma faktycznych powierzchni zmierzonych po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach zarówno podziemnych jak i nadziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, przy czym powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40m. do 2,20m. zaliczyć należy do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40m. - powierzchnię tę pomija się. Jeżeli więc w wyniku przeprowadzonych według wyżej określonych zasad pomiarów uzyska Pani powierzchnię 367,90m2 , będzie to powierzchnia użytkowa budynku, zgodna z Pani stanowiskiem określonym we wniosku. Natomiast jeżeli będzie to wartość inna, to ona właśnie w podatku od spadków i darowizn będzie stanowić jego powierzchnię użytkową.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj