Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF1/415-178/390/05/AS
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF1/415-178/390/05/AS
Data
2005.12.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
modernizacja
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy można skorzystać z odliczenia od podatku poniesionych wydatków na wykończenie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w ramach ulgi na remont i modernizację


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.11.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 29.11.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r., w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów


postanawia


uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku - za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 08.11.2005r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii możliwości odliczenia od podatku w rozliczeniu rocznym za 2005r. wydatków na remont - wykończenie lokalu mieszkalnego. Pismem z dnia 29.11.2005r. uzupełniono podanie o własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż posiada Pani tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, gdyż protokołem z czerwca 2005r. deweloper przekazał Pani lokal w celu przeprowadzenia prac wykończeniowych we własnym zakresie. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego nie została jeszcze zawarta i nieznany jest termin jej zawarcia. W 2005r. dokonała Pani zakupu materiałów niezbędnych do przeprowadzenia prac wykończeniowych w lokalu, na co posiada Pani faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki.

Zdaniem Pani, w świetle przedstawionych faktów, będzie Pani mogła skorzystać w rozliczeniu rocznym za 2005r. z odliczenia od podatku poniesionych wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego, w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. (Dz.U. Nr 202, poz.1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy pomniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wysokość wydatków na cele remontowe ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na remont i modernizację mieszkania poniesione we własnym zakresie ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.Katalog robót, których sfinansowanie upoważnia do skorzystania z ulgi zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Jednym z warunków uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu (budynku) mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się m.in.:

1) własność,

2) umowę użyczenia,

3) umowę najmu lub dzierżawy,

4) inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

W świetle powyższego, jeżeli przed ustanowieniem własności lokal mieszkalny zostanie przekazany lub udostępniony na podstawie innej umowy zobowiązującej do m.in. ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu - to należy uznać, iż podatnik posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu.

Nie ma przy tym znaczenia, że remont dotyczy nowo wybudowanych budynków lub lokali mieszkalnych. Warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi remontowej jest natomiast, aby budowa budynku lub lokalu była zakończona.

W świetle powołanych wyżej przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wydatki na wykończenie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, poniesione przez Panią od dnia odbioru lokalu do użytku - mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej w rozliczeniu za dany rok podatkowy do wysokości określonych w przepisach limitów, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.

A zatem stanowisko Pani wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj