Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-51/BJ/05
z 14 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-51/BJ/05
Data
2006.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dojazdy
dokumentowanie wydatków
dopuszczalność egzekucji
niepełnosprawni
niepełnosprawność narządów ruchu
rehabilitacja niepełnosprawnych
remonty
samochód
samochód używany
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy podatnik, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzenia narządu ruchu i będący właścicielem samochodu osobowego :
1/może odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2005 jako wydatki rehabilitacyjne rachunki na zakup części i naprawę samochodu oraz koszty z tytułu przeglądu technicznego,
2/może odliczyć zakup nowego auta jako wydatku rehabilitacyjnego,
Czy wydatki na opłacenie przewodnika osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczonych do I grupy inwalidztwa muszą być udokumentowane rachunkami ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2005r. /data wpływu do tut. organu podatkowego 27.12.2005r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków rehabilitacyjnych przez osobę niepełnosprawną :

  1. jest nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na naprawę i przegląd techniczny samochodu osobowego oraz zakup nowego auta dla potrzeb osoby niepełnosprawnej,
  2. jest prawidłowe w części dotyczącej udokumentowania wydatków na opłacenie przewodnika dla osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonej do I grupy inwalidztwa.

U Z A S A D N I E N I E


W dniu 27.12.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia od dochodu wydatków rehabilitacyjnych poniesionych na:

  1. naprawę i przegląd techniczny samochodu osobowego będącego własnością osoby niepełnosprawnej z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności oraz zakup nowego samochodu dla osoby niepełnosprawnej,
  2. udokumentowania rachunkami wydatków poniesionych na opłacenie przewodnika dla osoby z orzeczoną I grupą inwalidztwa z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Ponieważ wniesiony wniosek o interpretację zawierał braki, tut. organ podatkowy pismem Nr PDB/415-51/BJ/05 z dnia 16.01.2006 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia złożonego wniosku. Pismo zostało uzupełnione w dniu 05.01.2006 r.
W sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatniczka posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzenia narządu ruchu .Jest właścicielką samochodu osobowego, który ułatwia jej wykonywanie codziennych czynności życiowych. W związku z posiadaniem samochodu podatniczka ponosi wydatki związane z naprawą samochodu oraz koszty przeglądu technicznego.

Pytanie i stanowisko podatnika :
Czy podatnik, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu uszkodzenia narządu ruchu i będący właścicielem samochodu osobowego :

  1. może odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2005 jako wydatki rehabilitacyjne rachunki na zakup części i naprawę samochodu oraz koszty z tytułu przeglądu technicznego,
  2. może odliczyć zakup nowego auta jako wydatku rehabilitacyjnego,

Czy wydatki na opłacenie przewodnika osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczonych do I grupa inwalidztwa muszą być udokumentowane rachunkami?

Zdaniem wnioskodawcy, jako inwalidka z orzeczonym znacznym stopniem znacznym stopniem niepełnosprawności z powodu uszkodzenia narządu ruchu ma prawo do :

  • odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup części i naprawę samochodu oraz kosztu przeglądu technicznego własnego samochodu osobowego, ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych,
  • odliczenia zakupu nowego samochodu .

Ponadto zdaniem podatniczki koszty poniesione na opłacenie przewodnika dla osoby posiadającej I grupę inwalidzką z niepełnosprawnością narządu ruchu nie muszą być dokumentowane rachunkami.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje :
Stosownie do postanowień art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jedn.Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ podstawę obliczenia podatku ? z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 - po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Zgodnie z art.26 ust.7d ustawy warunkiem odliczenia w/w wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek :

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Stosownie do treści art.26 ust.7f ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

  1. I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
    a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
    b) znaczny stopień niepełnosprawności,
  2. II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
    a) całkowitą niezdolność do pracy albo
    b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku jest Pani osobą niepełnosprawną z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności z powodu uszkodzenia narządu ruchu.
W myśl art.26 ust.7a pkt 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Określenie ?przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności? rozumieć należyjako upoważnienie do odliczania tylko tych wydatków, których skutkiem jest ?przerobienie? pojazdu mechanicznego w sposób umożliwiający korzystanie z niego przez osobę niepełnosprawną. Przeróbki te mogą dotyczyć zarówno elementów związanych z kierowaniem pojazdem , czyli dostosowaniem pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy, jak i elementów umożliwiających przemieszczanie się pojazdem, czyli dostosowaniem pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego pasażera. Pamiętać jednak należy, iż przepis ten wyraźnie zawęża zakres przeróbek, uzależniając je każdorazowo od potrzeb osoby niepełnosprawnej wynikających z charakteru niepełnosprawności. Nie jest natomiast możliweodliczenie wydatków na zakup lub remont samochodu. Nabycie samochodu, nawet przystosowanego do korzystania przez osobę niepełnosprawną czy też poniesienie kosztów wymiany części eksploatacyjnych samochodu nie mieszczą się bowiem w zakresie tej ulgi.
Z odliczenia tego nie może zatem skorzystać podatnik, który poniósł wydatek na zakup nowego samochodu , naprawę samochodu oraz z tytułu przeglądu technicznego samochodu.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidzkiej oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nie przekraczającej w roku podatkowym 2005 - 2.280 zł.
Do odliczenia wydatków poniesionych na opłacenie przewodnika nie jest konieczne posiadanie dowodów potwierdzających kwotę poniesionych wydatków, jednakże odliczenie to przysługuje tylko tej osobie, która faktycznie poniosła wydatek na opłacenie przewodnika.

Wydatki rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Reasumując brak jest podstaw prawnych do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu poniesionych w 2005 roku wydatków na :
-zakup części i naprawę samochodu oraz koszty przeglądu technicznego samochodu będącego własnością osoby niepełnosprawnej,
- zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej.
Natomiast wydatki faktycznie poniesione w 2005 roku przez osobę z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidzkiej na opłacenie przewodnika podlegają odliczeniu od dochodu jako wydatki rehabilitacyjne w wysokości do 2.280 zł rocznie. Powyższe wydatki nie muszą być udokumentowane rachunkami.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w 2005 roku.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (Dz U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj