Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPM–436–4321-1/NO-36/05/06
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPM–436–4321-1/NO-36/05/06
Data
2006.01.18



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
kwota
mleko
sprzedaż praw


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej mleka jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 , art. 14b § 1, § 2 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27 grudnia 2005 r. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych za błędne.

UZASADNIENIE

W związku z podaniem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27.12.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje:

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Pani M. prowadzi gospodarstwo rolne i hodowlę krów mlecznych, jest podatnikiem podatku rolnego, w związku z małym przydziałem na rok obrotowy hurtowej kwoty mlecznej jest zmuszona kupić prawo do indywidualnej ilości referencyjnej dla dostawcy hurtowego. W tym względzie zawierana jest umowa sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej. Kupujący i sprzedający ustalają wartość indywidualnej ilości referencyjnej dla dostawcy hurtowego, którą kupujący zobowiązany jest zapłacić sprzedającemu.

Pytanie wnoszącego podanie:

1.Czy umowa sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko wnoszącego zapytanie:

Podatnik twierdzi, że umowa sprzedaży indywidualnej ilości referencyjnej jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Stanowisko organu podatkowego:

W odpowiedzi na pytanie podatnika z dnia 27.12.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając w oparciu o przepisy art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) udziela informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego.

Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne i hodowlę krów mlecznych, w związku z małym przydziałem na rok obrotowy hurtowej kwoty mlecznej zamierza kupić prawo do indywidualnej ilości referencyjnej dla dostawcy hurtowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych ( Dz. U. nr 93 poz. 897 za zm. ) prawo do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części może być zbywane wyłącznie producentowi, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, która dla swojej skuteczności wymaga zatwierdzenia, w drodze decyzji, przez właściwego miejscowo dla zbywcy dyrektora oddziału terenowego Agencji. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( t.j. Dz. U. z 2005 nr 41, poz. 399 ) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zawarta pomiędzy stronami umowa sprzedaży, jest umową o których mowa w art. 555 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny ( Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm. ) i dotyczy sprzedaży praw. Przedmiotem sprzedaży prawa mogą być wszelkie prawa majątkowe, które mają charakter zbywalny.

Reasumując powyższe umowy sprzedaży prawa do indywidualnej ilości referencyjnej dla dostawcy hurtowego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit c podstawę opodatkowania w przypadku zbycia praw majątkowych stanowi wartość rynkowa prawa majątkowego, stawka podatku wynosi natomiast 1% zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wyjątkiem w powyższej sprawie może być sytuacja gdy zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji/ art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/. 

Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.  Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie / art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej/  



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj