Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
US.I-2/443-48/2005
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-2/443-48/2005
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Kolbuszowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dotacja celowa
odliczenie podatku od towarów i usług
środek trwały
zakup


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem ? czy może odliczać naliczony podatek VAT od zakupów inwestycyjnych sfinansowanych dotacją celową z budżetu Urzędu Marszałkowskiego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 05.12.2005 r. znak: MKL-0001/39/05, uzupełnione pismem z dnia 12.12.2005 r. znak: L.dz. 000/39/05 w kwestii możliwości odliczania przez jednostkę naliczonego podatku od towarów i usług od nabycia towarów zaliczanych przez jednostkę do środków trwałych podlegających amortyzacji służących działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, sfinansowanych dotacją celową z budżetu Urzędu Marszałkowskiego jest prawidłowe.

W dniu 07.12.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek z dnia 05.12.2005 r. znak: MKL-0001/39/05 złożony przez M.K.L. o interpretację przepisów prawa podatkowego. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 12.12.2005 r. znak: L.dz. 000/39/05. W przedmiotowym wniosku jednostka zwraca się z następującym problemem:

M.K.L. dokonuje zakupów inwestycyjnych, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych. Faktury dokumentujące zakup ww. środków trwałych są wystawiane na M.K.L., a następnie na podstawie przedłożonych kopii tych faktur Urzędowi Marszałkowskiemu - finansowane przez ten Urząd dotacją celową w wartości brutto (razem z podatkiem od towarów i usług). M. pisze dalej, że zakupione środki trwałe będą służyć sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie M. informuje, że od tych środków trwałych będzie naliczana amortyzacja, a podstawą jej naliczania ujętej w ewidencji księgowej będzie wartość netto (bez podatku od towarów i usług). M.K.L. zwraca się z zapytaniem ? czy może odliczać naliczony podatek VAT od zakupów inwestycyjnych sfinansowanych dotacją celową z budżetu Urzędu Marszałkowskiego? Zdaniem pytającej jednostki odliczenie naliczonego podatku VAT od zakupu środków trwałych służących działalności opodatkowanej przysługuje niezależnie z jakiego źródła (dotacje, środki własne) ich zakup jest sfinansowany.

Organ podatkowy ustalił, że ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym. Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej wyjaśnia jak niżej:

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ww. ustawy. Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast art. 88 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

    1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,
    2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli ten fakt pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku,
    3. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane,
    4. podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych,
    5. wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
    6. nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu,
    7. nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu,
    8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11 ww. ustawy.

M.K.L. jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT od 22.02.2000 r. i na dzień dzisiejszy stan ten nie uległ zmianie. Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że dokonuje ona zakupów środków trwałych które będą służyć czynnościom opodatkowanym i jednocześnie od tych środków trwałych będzie naliczana amortyzacja. Spełnione są więc przesłanki zawarte w art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które to przepisy określają w jakich okolicznościach jest możliwe odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług od podatku należnego gdy zakupywane są środki trwałe podlegające amortyzacji. W związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od nabycia towarów zaliczanych przez jednostkę do środków trwałych podlegających amortyzacji służących działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług sfinansowanych dotacją celową z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

Jednocześnie należy dodać, iż w myśl art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony byłoby także możliwe w przypadku wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem z tego podatku.

Stosownie zaś do art. 90 ust. 1 ustawy w przypadku gdyby nabywane towary i usługi wykorzystywane były przez podatnika do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik ma obowiązek do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj