Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-415/1/5/06
z 3 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP-415/1/5/06
Data
2005.02.03



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga uczniowska
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy jest możliwe odliczenie w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2005r. przyznanej w miesiącu grudniu 2005 r. ulgi za wyszkolenie uczniów ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 17.01.2000 r. uzupełnionym w piśmie z dnia 17.01.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 23.01.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, że organ podatkowy w miesiącu grudniu 2005 roku przyznał podatnikowi ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych za wyszkolenie uczniów.

Zdaniem podatnika, możliwość taka istnieje ponieważ spełnił on wszystkie warunki związane ze szkoleniem uczniów. Z uwagi na późne terminy egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe uczniów ulga została przyznana dopiero w miesiącu grudniu 2005 r.

Zagadnienie, o którym mowa w złożonym zapytaniu znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Podatnik nabył prawo do przedmiotowej ulgi na podstawie art. 27c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956).

Zgodnie z treścią art. 27c ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 roku ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, z tym że przy ustalaniu kwoty ulgi, o której mowa w ust. 6, przyjmuje się kwotę obowiązującą w roku podatkowym, w którym zakończono szkolenie pozytywnym wynikiem egzaminu.

Powołany przepis reguluje kwestię terminu dokonywania obniżki podatku dochodowego z tytułu przyznanej przez organ podatkowy ulgi uczniowskiej, nie wskazuje jednak do którego zobowiązania ma zastosowanie.Dlatego w sytuacji przedstawionej przez wnioskodawcę rozpatrzyć należy przepisy ogólne ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w zakresie powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Natomiast w myśl art. 5 powołanej ustawy zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonym w przepisach prawa podatkowego.Jeżeli, jak wskazuje ustawodawca w art. 21 § 1 pkt 1 i § 2, powstanie zobowiązania podatkowego wiąże się z zaistnieniem określonego zdarzenia a przepisy prawa podatkowego nakładają na podatnika obowiązek złożenia deklaracji podatek wykazany w deklaracji jest co do zasady podatkiem do zapłaty.

W kontekście powołanych przepisów należy uznać, iż zobowiązanie podatkowe należne do zapłaty, wynikające z zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2005 r. złożone w 2006 r., może być obniżone o ulgę uczniowską przyznaną przez organ podatkowy decyzję wydaną w grudniu 2005 r.

Reasumując, tut. organ podatkowy podziela Pana stanowisko, iż podatek należny wynikający z zeznania rocznego za 2005 rok może być obniżony o kwotę ulgi uczniowskiej przyznanej decyzją wydaną w grudniu 2005 roku.Zatem stanowisko wyrażone przez Pana we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujacy w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj