Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-1/06
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/06
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
utrata prawa do zwolnienia
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik poinformował, że prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Poza tym jest właścicielem gospodarstwa rolnego, na którym zamierza prowadzić uprawę rolną i sprzedawać produkty rolne. Planuje rezygnację ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy, ale chciałby zachować prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W przedstawionej sytuacji Podatnik pyta, czy rezygnując ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy i rejestrując sie jako rolnik - podatnik VAT utraci prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? W ocenie Podatnika, rezygnując ze zwolnienia od podatku jako rolnik ryczałtowy utraci jednocześnie prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.


Zgodnie z treścią art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o działalności rolniczej rozumie sie przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych , produkcję zwierzecą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, upraw grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hoidowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.Zaś przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3.Na mocy tego przepisu zwalnia sie od podatku od towarów i usług dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Natomiast działalność polegająca na handlu odzieżą ( zgodnie ze zgłoszeniem aktualizacyjnym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą złożonym dnia 09.11.2004r.) nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ustawy. W zakresie tej działalności znajduje zastosowanie przepis art. 113 ustawy określający zwolnienie podmiotowe dla podatników wykonujących działalność gospodarczą ze względu na wielkość osiągniętych obrotów ze sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych może zrezygnować z tego zwolnienia pod określonymi warunkami wskazanymi w art. 43 ust. 3 i ust. 4 ustawy m.in.:
1)dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000,- zł,
2)dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2,
3)prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ( dziennej ewidencji sprzedaży),
4)prowadzenia ewidencji przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.
Rolnik ryczałtowy, który spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki może zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług stając się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.
Za podatnika podatku od towarów i usług uznaje się ( stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy) osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Ustawa definiuje pojęcie działalności gospodarczej w art. 15 ust. 2 stanowiąc, iż obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle ustawowej definicji podatnika podatku od towarów i usług oraz działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie istnieją prawne możliwości odrębnego traktowania do celów podatku od towarów i usług działalności w zakresie upraw rolnych i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i działalności prowadzonej w innym zakresie. Podmiotowy charakter podatku od towarów i usług oznacza, że podatnikiem podatku od towarów i usług jest osoba fizyczna w zakresie całej prowadzonej działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy.
W związku z tym, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku jako rolnik ryczałtowy utraci Pan jednocześnie prawo do korzystania za zwolnienia podmiotowego z tytułu pozostałej działalności nie korzystającej ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Jako czynny podatnik podatku od towarów i usług będzie Pan zobligowany do rozliczania podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych od całej prowadzonej działalności zarówno rolniczej jak i poza rolniczej.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj